Energetika

Pregled cen elektrike v letu 2014

Cene elektrike za gospodinjstva lani rahlo navzgor, za industrijo pa za dobrih sedem odstotkov nižje.
Pregled cen elektrike v letu 2014
Direktorat za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo je objavil uradno strukturo cen električne energije za gospodinjske in industrijske odjemalce za Slovenijo za leto 2014.
Po uradnih podatkih je tako končna maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca na nacionalni ravni v letu 2014 znašala 160,24 EUR/MWh in je bila za 0,4 odstotka višja kot leta 2013.
Poglavitni razlog za to, da se cene niso bistveno zvišale je predvsem znižanje postavke cene za dobavo energije, ki se določa po tržnih načelih s strani dobaviteljev. Ta je lani v povprečju znašala 58,5 EUR/MWh in se je v obdobju enega leta v povprečju znižala za 3,2 odstotka. Cena za uporabo omrežja, ki je regulirana in enaka za celotno področje države, se je v obdobju enega leta minimalno povišala, in sicer v povprečju za 0,5 odstotka. Najbolj pa je lani poskočile postavka dajatve v energetiki, ki se je v spremljanem obdobju v povprečju zvišala za kar 8,6 odstotka.
Industrijski odjemalci so bili lani deležni ugodnejših razmer, pri čemer je končna maloprodajna cena za povprečnega industrijskega odjemalca znašala 105,84 EUR/MWh in je bila za 7,4 odstotka nižja kot leta 2013.
V tem segmentu je razlogov za znižanje maloprodajne cene več. Cena za dobavo energije je v letu 2014 znašala v povprečju 52,7 EUR/MWh in se je v obdobju enega leta v povprečju znižala za desetino. Nižja je bila tudi omrežnina, in sicer v povprečju za 2,3 odstotka. Na znižanje končne maloprodajne cene pa je vplivalo tudi precejšnje znižanje dajatev, ki so se v enoletnem obdobju v povprečju znižale za 13,6  odstotka. Prevladujoč vpliv v tej postavki je imelo znatno znižanje prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov, ki se je za večje odjemalce na srednji in visoki napetosti lani glede na leto 2013 znižalo v razponu od 27 odstotkov do 33 odstotkov za največje porabnike.
In kakšno je bilo lani razmerje ključnih postavk na končnem računu? Pri gospodinjstvih je delež cene za dobavo energije v strukturi končne cene znašal 44,6 odstotka (pri industriji je bila ta 60,7 odstotka), za omrežnino je šlo 42 odstotkov (pri industriji 26,6 odstotka), za dajatve 11,1 odstotka (pri industriji 9,2 odstotka) in za trošarino 2,3 odstotka (pri industriji 3,5 odstotka končne maloprodajne cene). bj
Brane Janjič
O avtorju