Energetika

Prehod Evrope v nizkoogljično družbo dobiva konkretne poteze

Evropska komisija je objavila tretje poročilo o stanju energetske unije.
Prehod Evrope v nizkoogljično družbo dobiva konkretne poteze

V poročilu je prikazan napredek, dosežen v obdobju po objavi drugega poročila o stanju energetske unije v februarju letos in predstavljeni obeti za prihodnje leto.

Tretje poročilo o stanju energetske unije potrjuje tudi, da je energetski prehod možen samo, če prilagodimo infrastrukturo potrebam prihodnjega energetskega sistema. Energetska, prometna in telekomunikacijska infrastruktura se vse bolj prepletajo. V vsakdanu evropskih državljanov bodo postajala vse pomembnejša lokalna omrežja, saj bodo vse bolj prehajali na elektromobilnost, decentralizirano proizvodnjo energije in prilagajanje odjema. Veliko je bilo že doseženega, vendar so še vedno ozka grla, zlasti na področju električne energije. Da bi ta ozka grla odstranila, je Komisija danes sprejela sporočilo o cilju 15-odstotne čezmejne elektroenergetske povezanosti do leta 2030. Sprejela je tudi tretji seznam projektov skupnega interesa. Zaradi napredka v letošnjem letu je EU na dobri poti, da bo izvedla projekt energetske unije ter zagotovila delovna mesta, gospodarsko rast in naložbe. Uvajajo pa se tudi ukrepi za podporo socialno pravičnemu prehodu na čisto energijo.

Podpredsednik komisije Maroš Šefčovič, odgovoren za energetsko unijo, je ob objavi poročila dejal, da bo energetska unija uspešna le, če bomo vsi napredovali v isto smer. Izpolniti nameravajo svojo zavezo, da bodo energetsko unijo dokončali do konca sedanjega mandata Komisije. Kot je poudaril, energetska unija leta 2019 ne sme biti več samo politika, ampak del vsakdana, ki koristi vsem evropskim državljanom. Toda to bo mogoče samo, če vsi deli družbe prevzamejo več odgovornosti. Zato je mnenja, da bo leto 2018 leto dejanj.

Komisar za podnebne ukrepe in energijo Miguel Arias Cañete je povedal, da evropski energetski prehod dobro napreduje, saj je uporaba obnovljivih virov energije na rekordni ravni in stroški hitro padajo. Da pa bi lahko energetska infrastruktura Evrope v celoti podprla ta energetski prehod, se mora razvijati v isto smer in enako hitro. Zato predlagajo, da dobijo v novem seznamu prednost projekti na področju ključnih elektroenergetskih povezav in pametnih omrežij. Današnji predlogi za krepitev infrastrukture za čisto energijo so še en pomemben korak v smeri večje trajnosti, konkurenčnosti in zanesljivosti našega energetskega sistema, vse to pa ustvarja pravo dodano vrednost Evrope, je še poudaril.

Komisija je manj kot tri leta po objavi okvirne strategije za energetsko unijo v svežnju Čista energija za vse Evropejce predstavila skoraj vse predloge, s katerimi bo mogoče udejanjiti načelo „energijska učinkovitost na prvem mestu“, podpreti vodilno vlogo EU na področju podnebnih ukrepov in energije iz obnovljivih virov ter zagotoviti pravične pogoje za odjemalce energije.

Konkretna rezultata v postopku dokončanja projekta energetske unije sta bila marca letos Evropa v gibanju, sklop pobud za prometni sektor, s katerimi bi ohranili konkurenčnost pri socialno pravičnem prehodu na čisto energijo in digitalizacijo, ter sveženj predlogov za čisto mobilnost, predstavljen novembra, ki pomeni velik korak naprej pri izvajanju zavez EU v okviru Pariškega sporazuma za zavezujoče zmanjšanje emisij CO2 v EU za najmanj 40 odstotkov do leta 2030.

Za dokončanje energetske unije je potrebno zavzeto, tesno sodelovanje med Komisijo, državami članicami in družbo kot celoto. Prav zato bodo morale države članice do začetka leta 2018 dokončati osnutke celovitih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov za obdobje po letu 2020. Dokončanje osnutkov načrtov do začetka leta 2018 je bistvenega pomena tudi kot dokaz vodilne vloge EU v svetu.

Zaradi geopolitičnih dogodkov sta bila energija in podnebje v letu 2017 med glavnimi nalogami. Namen administracije ZDA, da odstopi od Pariškega sporazuma, je EU spodbudil, da je v odgovor na to prevzela vodilno vlogo s krepitvijo sinergij med svojo klimatsko in energetsko diplomacijo. EU bo še naprej potrjevala svojo zavezo za svetovni boj proti podnebnim spremembam in krepila svoja sedanja svetovna partnerstva.

V govoru o stanju v EU je poudarjeno tudi, da so spremembe v svetovni proizvodnji energije sicer precejšnji izziv za Evropo, a tudi edinstvena priložnost, da Evropa okrepi svojo vodilno vlogo pri prehodu na čisto energijo, hkrati pa vsem svojim državljanom zagotovi energetsko varnost. Brez velikopoteznih rešitev pri vprašanjih, kot so obnovljivi viri energije, energijska učinkovitost, podnebni ukrepi in inovacije na področju čiste energije, ter zagotovitve ustreznih cenovnih signalov na trgu ne bo mogoče pritegniti naložb v posodobitev celotnega gospodarstva EU v korist državljanov.

Energetska unija je že dala rezultate, a če želimo opraviti še preostale naloge, moramo biti dejavni še naprej. Evropski parlament in Svet morata zato vse ustrezne zakonodajne predloge o energetski uniji, ki jih je predstavila Komisija, obravnavati prednostno.

Polona Bahun
O avtorju