Skladu za razgradnjo grozi, da ne bo pravočasno zbral dovolj sredstev, saj naj bi bila sedanja višina prispevka prenizka.
Komisija DZ-ja za nadzor javnih financ se je na včerajšnji seji seznanila s problematiko sklada za razgradnjo Nuklearne elektrarne Krško in v tem okviru tudi s poročilom računskega sodišča, ki med drugim ugotavlja, da so se razmere od potrditve Programa razgradnje NEK in odlaganja radioaktivnih odpadkov ter izrabljenega jedrskega goriva bistveno spremenile, saj so se povečali stroški izgradnje odlagališča zaradi odločitve, da naj bi gradili odlagališče le za slovenski del odpadkov, zvišanja stroškov investicije za 240 odstotkov in nadomestila za umestitev objekta v prostor za 100 odstotkov.
Zaradi tega predvidena zbrana sredstva v skladu ne bodo zadoščala za razgradnjo NEK. Tako je po mnenju računskega sodišča treba sprejeti nov program razgradnje in odlaganja, v katerem bo ponovno izračunana potrebna višina sredstev, ki se morajo vplačevati v sklad , saj se bo sicer sklad izpraznil že leta 2023, primanjkljaj pa nominalno znašal kar 1.069 milijonov evrov. Računsko sodišče je ob tem še zapisalo, da vplačevanje prenizkega zneska za razgradnjo v sklad predstavlja tudi prikrito subvencijo oziroma državno pomoč proizvajalcu in prodajalcem električne energije iz nuklearne elektrarne, kar pa ni sprejemljivo. Zato ugotavljajo, da bi po obstoječih postavkah glede zapiranja nuklearne elektrarne in predvidenih stroškov razgradnje, moralo vplačilo v sklad znašati namesto 3 evre za MWh, 10,95 evra oziroma kar 264 odstotkov več. Naj omenimo, da je Gen energija v sklad v letu 2010 vplačala dobrih 8 milijonov evrov.
Člani komisije na včerajšnji seji v zvezi s tem niso sprejeli nobenega sklepa, po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Igorja Šalamuna pa bo novo višino prispevka mogoče določiti le na podlagi dogovora s Hrvaško.
Do konca lanskega leta je sklad sicer zbral 136,6 milijona evrov prispevka za razgradnjo, lani pa se je finančno premoženja sklada nekoliko zmanjšalo, tako da ta trenutno razpolaga z naložbami vrednimi 148 milijonov evrov.(bj)
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo