Energetika

Premogovnik Velenje lani imel 33,9 milijona evrov izgube

Na skupščini, ki je sklicana za 29. avgust, tudi o prenosu delnic manjšinskih delničarjev na družbo HSE.
Premogovnik Velenje lani imel 33,9 milijona evrov izgube

V Premogovniku Velenje so lani nakopali 3 milijone 168.001 ton premoga s povprečno kurilno vrednostjo 11,47 GJ/tono (ta je bila precej nad pričakovano) in s prodajo premoga zaslužili 102.612.444 evrov. Dosežena proizvodnja premoga je bila za 1,9 odstotka višja od tiste v letu 2014, za 2,7 odstotka pa so bili višji tudi doseženi prihodki. Poslovna slika za leto 2015 je tudi sicer precej boljša od tiste leto prej, saj večina poslovnih kazalcev kaže pozitiven trend. Poleg že omenjenih povezanih s količinami premoga in prihodki, so se denimo znižali stroški dela za dobre tri milijone evrov, za skoraj dva milijona evrov se je povečal kapital, zadolženost do bank je bila nižja za dobrih sedem milijonov evrov, število zaposlenih se je znižalo za 67, dodana vrednost na zaposlenega pa povečala iz 38.464 evrov v letu 2014 na 44.480 evrov. Nekoliko je bila nižja tudi stroškovna cena, ki je lani znašala 3,09 evra za GJ, medtem ko je prodajna v skladu s sporazumom znašala 2,75 evra za GJ.

Kljub navedenim pozitivnim premikom, pa je premogovnik Velenje minulo poslovno leto sklenil z 33,9 milijona evrov izgube, celotna skupina Premogovnika Velenje pa je poslovno leto 2015 sklenila še z večjim minusom, in sicer je ta znašal nekaj več kot 77,2 milijona evrov. Ne glede na to, nadzorni svet meni, da je družba poslovala v skladu z začrtanimi cilji in planom za leto 2015, zato skupščini predlaga, da upravi podeli razrešnico.

Bo pa poleg obravnave poslovnih rezultatov v minulem letu, osrednja točka avgustovske skupščine Premogovnika Velenje zagotovo napovedan prenos delnic manjšinskih delničarjev na glavnega, to je družbo HSE, ki ima sicer že 99,218-odstotni delež Premogovnika Velenje. Glavni delničar je namreč v skladu z zakonom predlagal prenos vseh delnic manjšinskih delničarjev  proti plačilu odpravnine, ki je določena v višini 0,59 evra za posamezno delnico.

Brane Janjič
O avtorju