Energetika

Premogovnik Velenje med inovativnejšimi družbami v regiji

Premogovnik Velenje in hčerinska družba HTZ prejela srebrni priznanji za najboljše inovacije SAŠA regije.
Premogovnik Velenje med inovativnejšimi družbami v regiji
Savinjsko-šaleška gospodarska zbornica je na priložnostni slovesnosti konec minulega tedna 19. leto zapored podelila priznanja za najboljše inovacije v SAŠA regiji. Na letošnji razpis je prispelo 15 prijav iz 11 podjetij, pri teh projektih pa je skupno sodelovalo kar 133 inovatorjev. Po enoletnem premoru so se v družbo najboljših inovatorjev Savinjsko-šaleške regije ponovno vmešali tudi inovatorji iz skupne Premogovnika Velenje, in sicer sta na tekmovanje svoji izboljšavi prijavila Premogovnik Velenje in HTZ Velenje ter zanju prejela tudi srebrni priznanji. 

Premogovnik Velenje je priznanje prejel za Hidravlično odkopno podporje PV-2S-3960-22/42. V Premogovniku so z lastnim inženirskim znanjem na podlagi dolgoletnih izkušenj s podzemnim pridobivanjem premoga po velenjski metodi konstruirali in izdelali sekcijo za odkopavanje debelih slojev premoga s širokočelno metodo. Način proizvodnje, kot ga izvajajo zadnja leta, zahteva posebno konstrukcijo. Ker premog iz stropa pridobivajo neposredno v sprednji transporter, mora biti glavna oziroma nosilna stojka vpeta v ščit in ne v stropnik, kot je to pri večini drugih ščitnih podporij. Gre za edinstveno konstrukcijo v svetovnem merilu.
HTZ Velenje pa je priznanje prejel za inovativni sistem jamske registracije Premogovnika Velenje z uporabo tehnologije RFID UHF. Inovativni sistem jamske registracije z uporabo naprednih tehnologij in s pomočjo kompleksne programske logike podpira sledenje rudarjev pri vhodu in izhodu iz jame ter tako omogoča natančne podatke za spremljavo logistike v podjetju. Rešitev je za Premogovnik Velenje pomembna predvsem iz varnostnega vidika, hkrati pa omogoča optimizacijo procesov in znižanje stroškov poslovanja. Inovacija je zanimiva tako za rudarstvo kot tudi za druge panoge, kjer se zahteva sledenje objektom na večje razdalje, velikih hitrosti in višjih frekvenc.
V Premogovniku so ob tej priložnosti zapisali, da je delo rudarjev, ki poteka nekaj sto metrov globoko pod zemljo, širši javnosti v primerjavi z drugimi industrijskimi branžami dokaj slabo poznano, saj premogokopna dejavnost zaradi svoje specifičnosti ni tekmec na trgu izdelkov. Ne glede na to, da prijavljeni inovaciji ne sodita v proizvodno kategorijo z merili gospodarskih učinkov, pa so rudarji z inovativnimi procesnimi rešitvami znova dokazali, da je v njihovih vrstah veliko znanja, kar je nenazadnje prepoznala tudi strokovna žirija.


Brane Janjič
O avtorju