Energetika

Premogovnik Velenje ostaja med najboljšimi inovatorji v regiji

Premogovnik je med prijavljenimi inovacijami SAŠA regije za leto 2014 prejel dve srebrni, hčerinska družba HTZ pa eno srebrno in dve bronasti priznanji.
Premogovnik Velenje ostaja med najboljšimi inovatorji v regiji
Savinjsko-šaleška gospodarska zbornica je letos v ocenjevanje prejela osemnajst predlogov iz kategorije profesionalnih inovacij z 200 avtorji in sodelavci, pri čemer je podelila osem zlatih, šest srebrnih in tri bronasta priznanja.
Prejemniki srebrnega priznanja za inovacijo pri daljinskem vodenju  podajalnika lokov PL08-PV-RV v Premogovniku Velenje so Franjo Mazaj, Iztok Navršnik, Simon Dobaj, Anton Kotnik, Sebastjan Novak, Drago Ostervuh, Vojko Pečnik, Zlatko Mrak in Danijel Šibanc. Podajalnik lokov PL08-PV-RV je stroj, ki je namenjen za prevoz, prenos in vgradnjo ločnega podporja na pripravskih deloviščih v rudnikih s podzemno eksploatacijo premoga. Inovacijo predstavlja nov krmilni sistem, ki je radijsko voden, in sistem nalaganja jeklenega ločnega podporja. Inovacija pomembno vpliva na humanizacijo delovnega procesa na pripravskih deloviščih, kjer delo zdaj poteka varneje in hitreje, zmanjšal se je obseg bolniških izostankov, povečala se je produktivnost pri nakladanju, prevozu, prenosu in vgradnji ločnega podporja, kar pomeni za petnajst odstotkov hitrejše napredovanje pripravskega delovišča.
Drugo srebrno priznanje iz Premogovnika Velenje pa so prejeli Bogomir Trebičnik, Miran Skledar in Dejan Miklavžina, in sicer za dvobobensko natezalno postajo AST-1200. Ta je zasnovana in izdelana povsem na novo, od klasične natezalne postaje pa se razlikuje v tem, da je guma okoli natezalnega vozička vodena dvakrat, zaradi česar je konstrukcija za polovico krajša. Rešitev, ki je sad dela inovatorjev Premogovnika Velenje, omogoča za tretjino krajši del proge, ki je potreben za vgradnjo postaje, in posledično manj navezav, veliki finančni učinki oziroma prihranki pa bodo ustvarjeni tudi zaradi nižjih stroškov pri montaži natezalne postaje in zato, ker v sklepni fazi odkopavanja ne bo potrebno postopno krajšanje postaje.
V HTZ Velenje pa sta srebrno priznanje za postavitev montažne linije za izdelavo nanomikrobioloških filtrskih vložkov dobila Matej Vošnjak in dr. Albin Pintar. Filtrirni sistemi AquaVallis so plod dolgoletnih razvojnih aktivnosti na področju filtracije pitne vode, uporabljajo se za potrebe priprave pitne vode v gospodinjstvih in industriji. Dobavitelj, ki je doslej dobavljal filtrske vložke, ni dosegal postavljenih kakovostnih norm, zato so se v podjetju HTZ odločili za postavitev lastne montažne linije, s katero so izboljšali konstrukcijo, tehnologijo in sam postopek sestave, s katerim zdaj dosegajo maksimalno kakovost izdelkov. Ti so zdaj cenejši, dobavni roki pa krajši.
HTZ je drugače dobil še dve bronasti priznanji, in sicer je prvo bronasto priznanje za predelavo priklopa držala drogov 1,75 DBT dobil Marko Korpnik. Na priklopu držala drogov za zamik sekcij je bila izvrtina z vsake strani dolga le 30 mm, zaradi česar je prihajalo do zvijanja ušes na držalu. Tako je bilo skoraj 80 odstotkov držal priklopov, ki so prišli iz jame zvitih ali trajno uničenih. Zdaj so to ustrezno uredili, tako, da ne prihaja več do lomljenja ušes in je  proizvodnja v jami bolj kontinuirana, kar pomeni bistven prihranek pri stroških.
Prejemniki drugega bronastega priznanja pa so Danilo Jezernik, Roman Povh, Silvo Pečovnik in Iztok Štaher. Sekundarno zaščitno stikalo 8SB 60 M proizvajalca Siemens se uporablja za zaščito energetskega transformatorja v zaščitnem sistemu omrežja IT. Njihova inovacija zajema zamenjavo in nadgradnjo tehnično zastarele in iztrošene energetske in krmilne opreme z novejšo in varnejšo, s čimer so izboljšali stikalne lastnosti stikala za več kot tretjino.(bj)
Brane Janjič
O avtorju