Zaposleni Premogovnika Velenje izvajajo inženirsko-geodetske meritve pri gradnji 3. razvojne osi.
Premogovnik Velenje je v svoji dolgoletni zgodovini poleg primarne dejavnosti pridobivanja premoga pridobil veliko znanja, izkušenj in številne reference tudi s področja raziskav in projektiranja tako jamskih kot zunanjih objektov. Znanja zaposlenih pri tem posegajo predvsem na področja, kot so rudarska merjenja in geodezija, hidrogeologija, projektiva in raziskovalni projekti. Strokovnjaki, zaposleni na navedenih področjih, svoje storitve izvajajo predvsem v Skupini Premogovnik Velenje, zadnja leta pa vedno bolj delujejo tudi na trgih izven matične družbe. Pri ponujanju svojih storitev drugim sta najbolj dejavna Jamomerstvo in Geodezija, ki delujeta na področjih rudarskih merjenj, inženirske geodezije, zemljiškega katastra, katastra stavb ter katastra gospodarske javne infrastrukture, poizvedb, analiz in modeliranja na osnovi CAD-programov in geografskih informacijskih sistemov.
Na podlagi tega so strokovnjaki iz Premogovnika Velenje aktivno vključeni tudi pri gradnji 3. razvojne osi, kjer na priključku Gaberke izvajajo inženirsko-geodetske meritve.
Kot so sporočili iz Premogovnika Velenje, je te dni najbolj živahno na gradbišču 3. razvojne osi, priključek Gaberke, kjer se na enem delu pripravlja teren za gradnjo opornih zidov in gradi temelje viadukta, na drugih delih pa na trasi že pripravljajo teren in osnove za izgradnjo priključnih cest na hitro cesto 3. razvojne osi. Ta bo vzpostavila prometno povezavo, ki bo v prihodnosti potekala od severne proti jugovzhodni Sloveniji (od meje z Avstrijo do meje s Hrvaško). Del povezave je tudi nova državna cesta od priključka Šentrupert na avtocesti A1 do priključka Slovenj Gradec jug.
»S pridobivanjem informacij o vplivu odkopavanja na površino se v Premogovniku Velenje ukvarjamo praktično od začetka obratovanja. V dosedanjem delovanju Premogovnika v Šaleški dolini predstavljajo rudarsko-geodetske meritve prevladujočo opazovalno metodo vplivov rudarjenja na površino. Z meritvami približno 200 opazovanih točk na površini in objektih v dolini in z aero-laserskim skeniranjem širšega območja pridobivalnega prostora Premogovnika Velenje, kar predstavlja pretežni del Šaleške doline, precej natančno poznamo spremembe terena, ki nastajajo zaradi rudarjenja. S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in odličnim poznavanjem zakonodaje obvladujemo najbolj zahtevne gradbene projekte in nudimo tudi druge geodetske storitve, kot so izdelava geodetskega načrta, ureditev, označitev, izravnavo meje, parcelacije, geodetski posnetek terena in objektov,« je ob tej priložnosti povedal mag. Aleš Lamot, vodja Organizacijske enote Jamomerstvo, geodezija in rudarske škode v Premogovniku Velenje.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo