Evropska komisija je sprejela letno poročilo o Evropskem sistemu za trgovanje z emisijami (EU ETS) za leto 2017.
Poročilo vsebuje tudi nekatere pobude, ki so bile predlagane ali dogovorjene v letošnjem letu, in kaže, da je energetski sektor v EU emisije toplogrednih plinov zmanjšal že šesto leto zapored. Po drugi strani pa so se emisije iz industrijskih obratov, ki prejemajo veliko večino kuponov, nekoliko povečalo, zaradi česar so se povečale emisije tudi emisije celotnega sistema EU ETS. Te so se v primerjavi z letom 2016 tako povečale za 0,18 odstotkov. To prekinja trend upadanja od leta 2013 dalje, gre pa za posledico najvišje rasti realnega BDP od leta 2011. Emisije iz letalskega prometa so v lanskem letu še naprej rasle in sicer kar za 4, 5 odstotka glede na leto 2016. Gre za razumljivo posledico rasti števila prepeljanih potnikov v večini držav EU.
Kljub temu so prizadevanja za zmanjšanje presežkov kuponov za izpuste obrodila prve sadove, saj so se presežki že tretje leto zapored zmanjšali za skupno skoraj pol milijarde dovoljenj, predvsem zaradi t. i. odloženih dražb kuponov. Od prihodnjega leta dalje bo za 24 odstotkov letno med leti 2019 in 2023 presežke celotne količine kuponov dodatno zmanjšala rezerva za stabilnost trga. Gre za mehanizem EU, ki je bil vzpostavljen leta 2015 z namenom zmanjšanja presežkov kuponov na trgu in izboljšanje odpornosti sistema EU ETS na morebitne bodoče šoke. Rezerva za stabilnost trga bo sicer začela delovati z letom 2019.
Skupni prihodki od prodaje kuponov so od leta 2012 do leta 2017 presegli 21 milijard evrov, povprečno torej 3,5 milijarde evrov na leto. Leta 2017 so države članice EU porabile ali načrtovale porabiti 80 odstotkov denarja iz dražb za aktivnosti v zvezi s podnebno-energetskimi cilji, kar je precej nad določenimi 50 odstotki v direktivi EU ETS.
Novi elementi, ki jih vključuje tokratno poročilo, so okvir delovanja sistema EU ETS v naslednjem desetletju, dodatek o napredku pri izvajanju nalog, pa tudi informacije o prispevkih držav članic v rezervo za stabilnost trga v letu 2019. V skladu z revidirano direktivo o sistemu EU ETS, ki zapoveduje večjo preglednost in zahtevo poročanja o stanju, poročilo prvič prikazuje pregled dejanskih zneskov dejanskih zneskov državne pomoči, ki so jih države članice porabile za nadomestilo za posredne stroške za kupone v letu 2017.
Evropska komisija bo trg ogljika spremljala še naprej, naslednje letno poročilo pa namerava sprejeti konec leta 2019.