Zaključuje se druga kurilna sezona po obvezni vgradnji merilnikov toplote v stanovanjskih in poslovnih stavbah v Slovenji.
Čeprav je bil osnovni namen merilnikov zmanjševanje porabe toplote in prispevek k večji energetskih učinkovitosti, pa se je poraba toplote po podatkih analize podjetja SPL povečala pri več kot dveh tretjinah stavb, zmanjšala pa zgolj pri tretjini stavb.
»Spremeniti moramo navade uporabnikov pri ogrevanju. Samo ugašanje radiatorjev še ne pomeni varčevanja – treba je varčevati, vendar moramo varčevati pravilno,« pozivajo v podjetju SPL.
Vgradnja merilnikov porabe toplote za ogrevanje v stanovanjskih in poslovnih stavbah, ki temelji na evropski direktivi o učinkoviti rabe končne energije, je od leta 2011 zakonsko obvezna tudi v Sloveniji. Namen merilnikov je spodbuditi uporabnike k ukrepom zmanjševanja porabe toplote in energetski učinkovitosti ter hkrati prispevati k zmanjševanju obremenjenosti okolja. K temu naj bi spodbudila tudi pravičnejša delitev stroškov med uporabniki stanovanjskih in poslovnih enot v več lastniških stavbah.
Na SPL poudarjajo, da se je varčevanja treba lotiti na premišljen način. »Treba je varčevati, vendar pametno! Varčevati mora vsak uporabnik v stavbi, in sicer z upoštevanjem priporočil za racionalno ogrevanje. Le na ta način bomo dosegli nadzorovano porabo energije,« je pojasnil Grega Saje, strokovnjak za toplotno ogrevanje ter vodja službe naprav in instalacij pri SPL.
Da s pravilnim varčevanjem pri stroških ogrevanja lahko privarčujemo, po besedah Sajeta dokazujejo tudi številni primeri dobre prakse. »Predpogoj pa je seveda ustrezna tehnična opremljenost stavbe s stavbnim pohištvom, ki dobro tesni, in primerna toplotna izolacija stavbe,« je še dodal. (mj)