Na srečanju evropskih energetskih ministrov na Malti je bila glavnina razprav namenjena temam s področja energetske učinkovitosti.
Na začetku majskega neformalnega srečanja evropskih energetskih ministrov, ki se ga je udeležil tudi naš državni sekretar mag. Klemen Potisek, je potekala politična razprava o energetsko učinkovitem okviru EU do leta 2030. Evropska komisija je v luči zasledovanja ambicioznih podnebno-energetskih politik EU predlagala zavezujoč cilj, in sicer povečanje energetske učinkovitosti na evropski ravni za tretjino.
Mag. Klemen Potisek je predstavil stališče Slovenije in izrazil pripravljenost Slovenije, da sprejme omenjeni ambiciozni cilj, v kolikor se bo pri oceni prispevkov držav članic na področju obnovljivih virov energije upošteval tudi prispevek posamezne države članice k drugim okoljskim ciljem EU. Doseganje podnebno-energetskih ciljev EU je namreč tesno povezan proces, ki mora upoštevati posebnosti posameznih držav članic in v Sloveniji je to Natura 2000, ki pokriva skoraj 40 odstotkov našega ozemlja.
V zvezi s 7. členom obligacijske sheme (obveznih prihrankov pri končnih odjemalcih) je državni sekretar poudaril, da Slovenija zagovarja nadaljevanje obveznih prihrankov po 1,5-odstotni stopnji ter večje upoštevanje prispevka za obnovljive vire energije v okviru te sheme. Pri tem pa naj bi pri ocenjevanju energetskih prihrankov vzpostavili prilagodljiv sistem štetja prihrankov s strani dobaviteljev energije.
Ministri so se v razpravi opredelili tudi do energetskega pogodbeništva. Državni sekretar Potisek je izpostavil zelo pozitivne izkušnje Slovenije pri vzpostavitvi modela energetskega pogodbeništva pri energetski prenovi stavb javnega sektorja. V Sloveniji imamo kar nekaj teh projektov v fazi izvajanja in priprave razpisov, energetsko pogodbeništvo pa se bo vsekakor razvijalo še naprej.
V nadaljevanju je potekala še razprava o dekarbonizaciji otokov. Slovenija načeloma podpira vsa prizadevanja držav članic EU, da uveljavijo svoje posebnosti pri prehodu v nizkoogljično družbo. (bj)