Program uvedbe pametnih omrežij v Sloveniji predvideva za 320 milijonov evrov investicij, ki pa naj bi imele številne pozitivne učinke za vse udeležence.
Družba SODO, Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani ter Elektroinštitut Milan Vidmar so na današnji novinarski konferenci predstavili Program razvoja pametnih omrežij v Sloveniji. Ambiciozen program, katerega uresničitev bo prinesla koristi vsem uporabnikom, po mnenju udeležencev zahteva sodelovanje vseh akterjev elektrodistribucijskega sistema. Kot je uvodoma poudaril direktor tehničnega sektorja družbe SODO dr. Ivan Šmon, je slovenska elektroenergetika pred novim razvojnim ciklom. Zagotavljanje njene stabilnosti in učinkovitosti, pri pogoju zadostitve novih evropskih energetsko-podnebnih zavez, pa pomeni enega izmed strateških ciljev Slovenije. Da pa bi želeno tudi dosegli, je treba že sedaj nadgraditi obstoječa omrežja. Program uvajanja pametnih omrežij, ki ga je pripravila družba SODO v sodelovanju s Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in Elektroinštitutom Milan Vidmar, opredeljuje natančno strukturo potrebnih nalog, raziskav, aktivnosti uvajanja ter način financiranja, s katerimi bi do leta 2020 pridobili delujoč učinkovit koncept pametnih omrežij.
Brez sodobnih omrežij ne bo prodora novih tehnologij
Kot je bilo slišati na predstavitvi, so pametna omrežja pravi odgovor na spremenjene razmere v omrežju, ki trenutno še ni pripravljeno za prodor novih tehnologij, kot so denimo množično vključevanje toplotnih črpalk, obnovljivih virov in električnih avtomobilov. Z nadgradnjo omrežja bodo tako pridobili vsi uporabniki, saj gre za tehnologije, ki so že tu, njihove množičnejše uporabe pa obstoječe omrežje ne podpira. S pametnimi omrežji bo po mnenju razpravljalcev mogoča tudi učinkovita integracija klasičnih in novih elementov in s tem še naprej kakovostna oskrba z električno energijo na trajnostnih načelih. Uvedba naprednih omrežij bo uporabnikom prinesla tudi neposredne finančne koristi, saj bodo z izrabo novih storitev lahko vplivali na znižanje stroškov in učinkovitejšo rabo energije ter tako posredno tudi na manjšo obremenitev okolja. Z uvedbo pametnih omrežij se namreč pričakuje tudi zmanjšanje porabe električne energije za 3 odstotke na leto, kar drugače rečeno pomeni kar 100.000 ton nižje emisije CO2.
Ocenjena vrednost uvedbe pametnih omrežij sicer znaša 320 milijonov evrov. Veljavni razvojni načrt elektrodistribucijskega omrežja za obdobje od leta 2011 do 2020 predvideva, da bo treba za zadostitev vsem potrebam do leta 2020 v distribucijsko omrežje vložiti 1,73 milijarde evrov. Do leta 2030 pa naj bi se potrebna vlaganja v distribucijsko omrežje povečala celo na 4,2 milijarde evrov, pri čemer pa pripravljalci programa poudarjajo, da bi lahko, v primeru, da do leta 2020 uvedemo predlagani koncept pametnih omrežij, navedeno investicijsko vrednost znižali tudi za 500 milijonov evrov.
Poleg tega je treba tudi upoštevati, da imamo na področju pametnih omrežij v Sloveniji vrsto podjetij, ki že danes igrajo pomembno vlogo na globalnih trgih. Pametna omrežja pa ponujajo priložnost tudi za številna nova, inovativna mala in srednja podjetja, ki so v evropskih državah danes gonilo razvoja gospodarstva. Zato so po oceni sodelujočih v današnji predstavitvi, pametna omrežja zagotovo omrežja prihodnosti. Za njihovo učinkovito uvedbo pa je ključno usklajeno delovanje na tehnološkem, regulatornem, ekonomskem in sociološkem področju. Če se bo katerokoli od navedenih področij zanemarilo, bo uvedba pametnih omrežij neuspešna, posledično pa zagotovo neuspešno tudi izpolnjevanje evropskih zavez 20-20-20, ki se jim je zavezala tudi Republika Slovenija.(bj)