Na Brdu pri Kranju bo 7. oktobra tradicionalna konferenca Inovacija energetike, ki letos prinaša še več pestrih vsebin.
Konferenca Inovacija energetike bo letos potekala že sedmič, organizatorji pa so tudi tokrat pripravili vrsto zanimivih vsebin, ki jih bo predstavilo več kot 25 eminentnih govorcev. Napovedana je tudi predstavitev 20 primerov tehnoloških in poslovnih inovacij s področja trga z energijo, učinkovite rabe energije, e-mobilnosti, obnovljivih virov energije in pametnih omrežij, na osrednji okrogli mizi pa se seveda ne bo mogoče izogniti tudi razpravi o nastajajočem energetskem konceptu in priložnostih Slovenije za jutri. Letos bo prvič podeljena tudi nagrada občinstva za najboljšo inovacijo leta.
Zanimiva razprava se obeta tudi ob predstavitvi vizije vodikov tehnologij in možnostih, da se med globalne inovatorje zapišejo tudi slovenski strokovnjaki, ki jo pripravlja
dr. Aleš Gnamuš iz Inštituta za napredne tehnološke študije pri Evropski komisiji. Kot pravi, se je v zadnjem času v EU bistven preboj dosegel z uveljavitvijo principov pametne specializacije, ki je posegla v kreiranje političnih odločitev tako na podrocju RRI resitev v energetki kot na drugih podrocjih. Ti principi usmerjajo lokalni, regionalni (in tudi nacionalni) razvoj in že v osnovi temeljijo na transparentnem vključevanju vseh akterjev – tako raziskovanih institucij, gospodarstva vključno s podjetniškim sektorjem z inovativnimi rešitvami in tržnimi potenciali, kreativnih storitev z arhitektonskimi, planerskimi in dizajnerskimi prijemi ter ne nazadnje nevladnih organizacij in širše javnosti - okoli inovativnih raziskovalno-razvojnih rešitev razvojnih problemov. Tovrstna vključenost vseh akterjev in transparentno delovanje odločitvenega procesa politike je bistvenega pomena za uspešno vpeljevanje trajnostnih rešitev, ki zadevajo celotno javnost in imajo daljnosežne posledice za življenje v določenem okolju.
Povezovanje različnih akterjev in različno mislečih v energetiki po njegovem mnenju v Sloveniji doslej ni bilo ravno velika vrlina in tudi zasnova novega energetskega koncepta Slovenije temelji predvsem na stališčih velikih proizvajalcev energije in njihovih dolgoročnih usmeritvah. Vendar pa je v zahodnih družbah vse močneje prisotna distribuirana proizvodnja energije,ki ima številne prednosti in je mnogo bolj odporna proti vremensko-klimatskim, morebitnim teroristično-socialnim ali družbeno razvojnim grožnjam.
Če nič drugega, pravi dr. Gnamuš, je problematika vredna odprte in transprentne razprave z najširšo javnostjo, ki ima interes v zagotovitvi trajnostnega pristopa in kakovostnega življenjskega okolja tudi za bodoče rodove.
Podrobnejši program konfrence si lahko ogledate na naslovu
www.prosperia.si.
Vabljeni! (bj)