Energetika

Prihodnost je v LED razsvetljavi

Po prepovedi prodaje klasičnih žarnic se s 1. septembrom s prodajnih polic postopoma umikajo še halogenske žarnice.
Prihodnost je v LED razsvetljavi

Gre za šesto fazo evropske direktive o učinkovitejši razsvetljavi, sprejeti leta 2009, s katero so se istega leta iz prodaje umaknile neprosojne in 100-vatne žarnice z žarilno nitko. Tem so leta 2010 pridružile 75- oziroma 60-vatne žarnice, leta 2012 pa še žarnice, močnejše od 25 vatov.

Glavni razlog za prepoved prodaje klasičnih žarnic je bil njihov slab izkoristek svetilnosti, saj se je kar 95 odstotkov vložene električne energije pretvorilo v toplotno energijo in le pet odstotkov v svetlobo. Halogenske žarnice pa porabijo le desetino manj elektrike od klasičnih žarnic z žarilno nitko, imajo pa tudi bistveno krajšo življenjsko dobo kot LED žarnice, ki bi morale ob pravilni uporabi nemoteno delovati tudi do 30 let.

Prepoved halogenskih žarnic bi morala sicer začeti veljati že pred dvema letoma, a so se številna evropska združenja pritožila, češ da je LED razsvetljava predraga, zato so prepoved prestavili na september 2018.

Prepoved sicer ne pomeni, da bodo morale trgovine 1. septembra halogenske žarnice povsem umakniti s polic, ne bodo pa jih smele več nabavljati. Bodo pa jih lahko prodajale, dokler jih bodo imele na zalogi. Prepoved pa velja za proizvodnjo halogenskih žarnic.

LED žarnice so sicer bistveno varčnejše od klasičnih in halogenskih žarnic, prav tako so cenovno vse bolj ugodne in se po ceni skorajda več ne razlikujejo od preostalih žarnic. Eden očitkov LED žarnicam je, da je njihova svetloba zelo hladna, a je slednje odvisno predvsem od tega, kakšno žarnico kupite. Za žarnice, ki oddajajo toplo (rumeno) svetlobo, veljajo žarnice, ki imajo od 2700 do 3000 Kelvinov. Takšne žarnice so po svetlobi najbolj podobne klasičnim žarnicam in so primerne predvsem za dnevne sobe in spalnice. Žarnice, ki imajo okoli 4000 Kelvinov, oddajajo dnevno belo svetlobo, ki je še najbližje naravni. Takšne žarnice so primerne za delovne prostore. Žarnice z oznako okoli 6000 Kelvinov pa oddajajo hladno belo svetlobo.

Po izračunih naj bi EU s prehodom na varčnejše vire svetlobe do leta 2020 privarčevala okoli 11 milijard evrov oziroma 80 TWh električne energije, kar je povprečna poraba 23 milijonov evropskih gospodinjstev. Manjša poraba elektrike pa seveda pomeni manj izpustov toplogrednih plinov, in sicer za približno 15 milijonov ton na leto.

Polona Bahun
O avtorju