Energetika

Prihodnost je v nizkoenergijski in pasivni gradnji

Predsednik vlade Janez Janša je skupaj z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovanom Žerjavom včeraj obiskal podjetje Lumar IG.
Prihodnost je v nizkoenergijski in pasivni gradnji

Obisk je potekal v okviru dvodnevnega obiska vladne ekipe v Podravski regiji. Kot je dejal direktor vodilnega slovenskega proizvajalca montažnih pasivnih in nizkoenergijskih objektov Marko Lukić, so v podjetju obiska veseli, saj to kaže na dejstvo, da so njihov razvoj ter prizadevanja za okolju prijazno in energetsko učinkovito gradnjo vse širše prepoznani in videni kot priložnost, na katerih lahko Slovenija gradi svojo konkurenčno prednost in tudi tako najde rešitev za izhod iz krize, ki je še posebej izrazita v gradbenem sektorju. Po njegovem mnenju imamo v Sloveniji še veliko lesa, ki bi ga s pravilno strategijo in pristopom lahko uporabili za nov zagon gospodarstva, nova delovna mesta, z inovativni produkti pa svetu pokazali naše znanje in strokovnost. S tem sta se strinjala tudi Janez Janša in Radovan Žerjav, ki sta podjetje izpostavila kot primer dobre prakse, ki kaže, da lahko podjetje z veliko znanja in inovativnosti raste tudi v zaostrenih gospodarskih razmerah.

V dvajsetih letih obstoja je podjetje Lumar skozi gradnjo različnih objektov pridobilo veliko izkušenj tako na domačem kot tujih trgih. V tem času so zgradili več kot 1500 različnih objektov na različnih evropskih trgih. Izkušnje pridobljene z gradnjo različnih objektov: od individualnih do večstanovanjskih, različnih poslovnih in javnih objektov, pa po besedah direktorja uspešno prenašajo v nadaljnji razvoj.

Po ogledu proizvodnje so z gosti govorili o pozitivnih in negativnih temah, ki jih kot uspešno podjetje zaznavajo v vsakodnevnem poslovanju doma in v tujini. V podjetju verjamejo, da bi lahko z nekaterimi sprejetimi ukrepi (zelena javna naročila, poenostavljeni administrativni postopki pri pridobivanju različnih dovoljenj, postopki pri javnih razpisih, delovno-pravna zakonodaja in drugo), dokaj hitro ponovno oživili slovenski gradbeni sektor, s tem pa pomagali pri zagonu celotnega slovenskega gospodarstva. Kot je še povedal direktor podjetja, si v Lumarju si od vsake vlade želijo le, da zagotovi pogoje, ki jim omogočajo obstoj, rast in nadaljnji razvoj. Za kakovostne in inovativne rešitve pa morajo skrbeti sami. V podjetju verjamejo, da je prihodnost v nizkoenergijski in pasivni gradnji ter obnovi objektov, zato so prepričani, da lahko prav v tem segmentu Slovenija ob ustreznem spodbujanju zagotovi številna nova delovna mesta in tudi tako zmanjša posledice gospodarske krize. S takšno gradnjo pa bi sledili tudi evropskim okoljskim smernicam pri zmanjševanju emisij toplogrednih plinov v ozračje. (pb)

Več na: www.lumar.si

Polona Bahun
O avtorju