MzI je pripravil dodatna pojasnila o strukturi cene na položnici za obračun električne energije.
Ker Ministrstvo za infrastrukturo (MzI) v teh dneh prejema mnogo vprašanj v zvezi z računi za elektriko, je za boljše razumevanje ugodnosti pripravilo podrobnejšo razlago posameznih postavk na računih in izračunan prihranek zaradi nezaračunavanja postavk prispevka OVE+SPTE in omrežnine za obračunsko moč.
Spomnimo, da je vlada ceno prispevka OVE+SPTE za obdobje treh mesecev (od 1. marca do 31. maja) znižala na nič. Cena le-tega je običajno 0,73896 evra/kW/mesec za gospodinjstva in 0,99297 evra/kW/mesec za odjem na nizki napetosti brez merjenja moči.
Poleg tega pa je Agencija za energijo za enako obdobje ceno tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč postavila na nič. Cena te postavke običajno znaša 0,74142 evra/kW/mesec za obe odjemni skupini (za gospodinjstva in za odjem na nizki napetosti brez merjenja moči).
Kako je izračunan znesek na mesečni položnici?
Struktura cene na položnici za obračun električne energije je sestavljena iz več postavk. Na mesečni položnici plačujemo mesečno porabljeno energijo (kWh) po visoki tarifi (VT – delavnik med 6. in 22. uro) in po mali tarifi (MT – ponoči, sobota, nedelja in prazniki). Ob tem MzI poudarja, da nekateri odjemalci imajo ves čas enotno tarifo (ET). Ta del pripada dobaviteljem elektrike, večji del ga konča pri proizvajalcih – elektrarnah.
Poleg porabljene energije plačujemo tudi strošek omrežja – omrežnino (brez omrežja ni elektrike). Ta del konča pri operaterjih omrežja (ELES, SODO) in pri elektrodistribucijskih družbah. Omrežnino plačujemo delno glede na porabljeno energijo (kWh), ločeno za VT in MT (dvotarifno merjenje) oziroma ET (enotarifno merjenje). Del omrežnine pa se plačuje glede na obračunsko moč (kW/mesec). Ta je odvisna od jakosti glavne varovalke in je zapisana na vsakem prejetem računu.
Poleg energije in omrežnine pa plačujemo še tri prispevke. Prvi je prispevek za delovanje operaterja trga, sorazmerno s celotno mesečno porabljeno energijo (kWh), ki je namenjen za delovanje operaterja trga z elektriko (Borzen).
Drugi je prispevek za energetsko učinkovitost (URE), sorazmerno s celotno mesečno porabljeno energijo (kWh). Ta prispevek je namenjen spodbujanju energetske prenove stavb.
Tretji pa je prispevek za spodbujanje obnovljivih virov (OVE) in soproizvodnje toplote in elektrike z visokim izkoristkom (SPTE). Ta prispevek se plačuje sorazmerno z obračunsko močjo (kW/mesec).
Glede na porabljeno celotno energijo plačujemo še trošarino (kWh), ki gre v državni proračun. Na vsoto vsega pa se zaračuna še 22-odstotni DDV, ki gre prav tako v državni proračun.
Kolikšni so mesečni prihranki na položnicah za elektriko v obdobju od marca do maja 2020?
Obračunska moč odjemalca in odjemna skupina sta navedeni na vsakem računu za elektriko. Skupni mesečni stroški bodo zaradi neplačevanja prispevka OVE+SPTE in omrežnine za obračunsko moč z vključenim DDV za gospodinjski odjem nižji za od 5,42 evra do 77,66 evra. Za odjem na nizki napetosti brez merjenja moči pa bodo nižji za od 6,35 evra do 292 evrov.
Natančen izračun mesečnih prihrankov zaradi uveljavitve ukrepa oprostitve plačevanja prispevka OVE+SPTE in omrežnine za obračunsko moč so prikazani v tabeli, ločeno za obe vrsti odjema glede na obračunsko moč merilnega mesta.
Možne so napake
Ukrepa vlade in Agencije za energijo sta bila uveljavljena 21. marca, ko je bilo okrog 60 tisoč položnic za mesec marec že poslanih. MzI zato poudarja, da bodo nekateri odjemalci zato morda prejeli napačne položnice. Dobavitelji jih bodo preklicali in poslali nove ali pa razliko poračunali naslednjič.
Če odjemalec meni, da gre pri obračunu za napako, naj račun reklamira pri svojem dobavitelju. Način reklamacije in kontaktni podatki dobavitelja pa so vidni na računu.