Energetika

Priprave na redni remont 2021 v polnem teku

V NEK se že pripravljajo na naslednji remont, ki je predviden v aprilu 2021, pri čemer upoštevajo možnost, da bo moral remont potekati v pogojih pandemije korona virusa.

Priprave na redni remont 2021 v polnem teku

Predvidena je izvedba remonta v celoti, vključno s končno izvedbo trinajstih sprememb; velik delež teh sprememb predstavlja del projekta nadgradnje varnosti (PNV), kot so utrjena varnostna zgradba št. 2 (BB2), alternativni sistem varnostnega vbrizgavanja in alternativni sistem pomožne napajalne vode. Zaradi tveganj, ki jih predstavlja pandemija korona virusa, se v NEK pripravljajo tudi na možnost zmanjšanja števila predvidenih remontnih aktivnosti, če bo to potrebno. S tem namenom so določili glavna tveganja v pogojih pandemije, in sicer: nezadostno število zdravih ljudi, nezmožnost prihoda ekip ali opreme iz tujine, in nezmožnost dobave rezervnih delov.

Medtem ko sta zadnji dve zgoraj navedeni tveganji odvisni predvsem od zunanjih faktorjev, pa nameravajo v NEK proti prvemu tveganju delovati predvsem z okrepljenimi zaščitnimi ukrepi za preprečevanje širitve korona virusa in z doslednim upoštevanjem teh ukrepov. V ta namen so v NEK že pripravili Načrt ukrepov za primer epidemije/pandemije. Ta načrt je v veljavi od avgusta 2020 in temelji na tehničnem poročilu NEI 06-03, mednarodnih izkušnjah WANO (World Association of Nuclear Operators), INPO (Institute of Nuclear Power Operations) in IAEA (International Atomic Energy Agency), prav tako pa tudi na lastnih izkušnjah ter na Državnem načrtu zaščite in reševanja ob pojavu epidemije. Zato je upravičeno pričakovati, da bo možno v predvidenem času izvesti večji del ključnih remontnih del, kot so menjava goriva in večina aktivnosti, povezanih z obratovalnimi pogoji in omejitvami elektrarne. Težave pa lahko nastanejo pri tistih načrtovanih remontnih aktivnostih, ki zahtevajo vključitev zunanjih delavcev in opreme; primeri takšnih aktivnosti so zamenjava izvensredične jedrske instrumentacije, pregledi cevi uparjalnikov z metodo vrtinčnih tokov, pregled glave reaktorske posode, pa tudi večji del sprememb iz PNV. Če bo ugotovljeno, da nekaterih zahtevanih aktivnosti ne bo mogoče izvesti, bo moral NEK podati vlogo na URSJV, ki bo nato odločal o možni prestavitvi aktivnosti na poznejši čas oziroma na naslednji remont.

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.