V okviru današnjega programa srečanja so dopoldanski del namenili izmenjavi prvih mnenj o paketu Pripravljeni na 55, ki ga je Evropska komisija predstavila pretekli teden. Predsedujoči svetu za okolje, slovenski minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je na novinarski konferenci poudaril, da so ministri pozdravili pripravo tega zelo pomembnega podnebno-energetskega svežnja ter izpostavil, da je dobra osnova za nadaljnje usklajevanje. Glavno vodilo pri tem mora biti poštenost med državami članicami, solidarnost, ambicioznost in učinkovitost. Sveženj vključuje vrsto zakonodajnih aktov za doseganje ambicioznega podnebnega cilja zmanjševanja emisij za 55 odstotkov do leta 2030, kar bo omogočilo, da na uravnotežen način dosežemo dolgoročni cilj, po katerem bo Evropa do leta 2050 prva podnebno nevtralna celina.
Med predlaganimi ukrepi so med drugim: uredba o trgovanju z emisijami v sektorjih prometa in stavb, poostritev sedanjega sistema EU za trgovanje z emisijami, ukrepi za preprečevanje selitve virov ogljika, večja poraba in proizvodnja energije iz OVE ter večja energetska učinkovitost. Pri sistemu trgovanja EU-ETS Evropska komisija predlaga, da se zgornja meja skupnih emisij nadalje znižuje in letna stopnja njihovega zmanjšanja povečuje. Z uredbo o porazdelitvi bremen se državam članicam določijo velikopotezni cilji zmanjševanja emisij v stavbah, cestnem prometu, kmetijstvu in odpadkih. Cilj še naprej temelji na merilu BDP na prebivalca, z upoštevanjem stroškovne učinkovitosti. Sistem EU-ETS ostaja temelj podnebne politike. V njegovem jedru je načelo, da onesnaževalec plača za povzročeno škodo, hkrati pa vključuje tržne spodbude za zmanjševanje emisij. Pri tem bo ključna vloga predlaganega podnebno socialnega sklada, katerega namen je zagotoviti enakost vseh gospodinjstev v času tehnološke preobrazbe. V EU-ETS bo sicer na novo vključen tudi pomorski promet. V razpravi je veliko držav izpostavilo tudi potrebo po podrobni analizi vplivov predloga na njihove nacionalne ekonomije in prebivalstvo. Minister je poudaril, da je naš cilj uravnotežen prihodnji podnebno-energetski pravni okvir, s katerim bomo dosegli dogovorjene podnebne cilje. Delitev bremen med državami članicami mora biti pravična in stroškovno učinkovita, k temu pa morajo prispevati vsi gospodarski sektorji. Zagotoviti je treba enak položaj vsem gospodinjstvom in konkurenčnost naših gospodarstev.
Slovensko predsedstvo meni, da je učinkovito doseganje ciljev vsake države članice in prožnost pri tem ključnega pomena. Kot je dejal mag. Andrej Vizjak, imajo države članice različne izhodiščne položaje in se ukvarjajo z različnimi okoliščinami, zato univerzalnih rešitev ni. Doseči pa je treba skupni cilj izpolnjevanja podnebnih zavez.
Minister mag. Andrej Vizjak je še poudaril, da gre za ambiciozen predlog, a je po tednu dni objave tega paketa še prezgodaj delati kakršne koli konkretne zaključke, saj vsi resorji, ki jih paket zadeva, še niso proučili vseh posledic predlaganega paketa na slovensko gospodarstvo in življenjski standard ljudi. Da bi delo v zvezi s svežnjem Pripravljeni na 55 pri nas potekalo čim bolj nemoteno in pospešeno, je bila ustanovljena tudi posebna medresorska skupina, v kateri so predstavniki različnih ministrstev, saj ukrepi zadevajo več sektorjev in se med seboj prepletajo. Želja slovenskega predsedstva svetu EU pa je, da bi usklajevanje glede tega najnovejšega predloga ukrepov, ki bo, kot je pokazala že današnja razprava zelo zahtevno, do konca leta pripeljali čim dlje.