Energetika

Prodaja energetike bi bila dolgoročno zgrešena!

Zakaj? Zato, ker bi država izgubila nadzor nad energetsko neodvisnostjo, so pred dnevi opozorili na okrogli mizi v Krškem.   
Prodaja energetike bi bila dolgoročno zgrešena!

Na omenjenem srečanju so sodelovali tako predstavniki Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije kot tudi stroke, civilne družbe in gospodarstva.  

Ker smo o pogledih SDE Slovenije na morebitno prodajo energetike že pisali,  omenimo le nekatera pomembnejša stališča, ki so jih izrazili predstavniki stroke, civilne družbe in gospodarstva.    

Martin Novšak, direktor družbe GEN energija, je poudaril, da glede na njegove 32-letne izkušnje v energetiki zagovarja učinkovito upravljanje z državnim premoženjem. »Pomembno je, kako se država organizira pri ravnanju s tem premoženjem, zato je pomembno, da je v strateških dokumentih energetika opredeljena kot strateška panoga in da deluje zanesljivo. Državno lastništvo v podjetjih ne pomeni, da ne smemo uporabljati učinkovitega dela in vlaganja v ljudi. V Sloveniji moramo preprosto najti trajnostno naravnan koncept razvoja energetike. Zagotovo pa je prodaja danes, ob nizkih cenah energentov, neracionalna«.  

Izredni prof. dr. Bojan Štumberger, dekan fakultete za energetiko, Univerza v Mariboru, je poudaril, da je »osnova vsake države energetska neodvisnost in vzdržen sistem«, ob tem pa je tudi opozoril na posledice morebitne prodaje: »Če pride do sprememb v lastništvu energetskih družb bomo v Sloveniji v roku 10 let izgubili delovna mesta, vse znanje, ki ga je Slovenija akumulirala, se bo razpršilo in izginilo.«

Darko Gorišek, direktor Posavske gospodarske zbornice, je izpostavil vpliv energetskih podjetij na delovna mesta in okolje. »V energetiki je zaposlenih 11.250 posameznikov, vse to vpliva na poslovanje podjetij, delovanje vrtcev in ostalo. Na GZS se sicer ne želimo opredeliti za ali proti prodaji, pričakujemo pa, da ima gospodarstvo in celotna Slovenija kakovostne pogoje.«  

Mag. Miran Stanko, župan občine Krško, je podal stališče z vidika pomena (trajnostnih) delovnih mest. »Posavje in občina Krško, ki je bila po letu 1990 pod velikim udarom osamosvojitve, saj je takrat propadlo veliko podjetij, energetiko sprejema odrtih rok, saj je le-ta generator delovnih mest. Tukaj pa ne gre le za delovna mesta; ne smemo pozabiti na usodo drugih panog, ki so vezane na energetiko,« je poudaril in še dodal: »Nočem razmišljati, kaj bi pomenila privatizacija za to območje - zagotovo nič dobrega.«  

Med občinstvom je bil navzoč tudi predsednik SLS Franc Bogovič, ki je poudaril, da so nujno potrebne takšne okrogle mize, da se o pomenu energetike javno razpravlja. »Zavedati se moramo da so ključne tri varnosti: strateško-vojaška, prehranska in energetska. Ključen problem v državi pa je, da ne pripravi jasnega energetskega dokumenta, saj gre za panogo, ki lahko ob jasni strategiji ustvarja dobiček in omogoča trajnostna delovna mesta. Država je lahko dober gospodar, če postavi prave cilje in strokovnjake.«  

Razpravljavci so se tudi na tem srečanju strinjali, da prodaja energetike ne bi bila smiselna, saj v dolgoročnem pogledu ne prinaša nič dobrega. Pri tem so podprli načrte za nadaljnji razvoj posavske energetike, vključno z izgradnjo odlagališča NSRAO v bližini NEK. 

Kot je ob koncu srečanja poudaril predstavnik SDE Slovenije Valter Vodopivec, pri zgodbi o prodaji energetike gre za zgodbo vseh nas, zato ne smemo le stati ob strani in nemo spremljati dogajanja. Izrazil je pričakovanje SDE Slovenije, da se bo vlada na podlagi predstavljenih argumentov glede energetike pravilno odločila. (mj)