Na to ugotovitev so enotno opozorili na včerajšnji okrogli mizi v Mariboru tako predstavniki SDE kot tudi podjetniki in stroka.
Kot so v razpravi, ki je potekala na Štajerski gospodarski zbornici, posebej poudarili, je zanesljiva oskrba z električno energijo osnova za razvoj in rast gospodarstva in tudi osnovna življenjska dobrina za potrošnike.
Okroglo mizo je pripravil Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE Slovenije) pod geslom: Energetike NE proDAMO!
Na tem srečanju so sodelovali mag. Vilijem Pozeb, direktor družbe Dravske elektrarne Maribor, mag. Boris Sovič, predsednik uprave družbe Elektro Maribor, Andrej Fištravec, župan Mestne občine Maribor, mag. Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice, dr. Žan Jan Oplotnik, Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta Maribor, zasl. prof. dr. Peter Glavič, Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo.
Kot predstavniki Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije, so na okrogli mizi sodelovali Valter Vodopivec, član predsedstva SDE Slovenije, Jurij Tretjak, predsednik konference sindikata dejavnosti distribucije in prodaje električne energije ter Bojan Majhenič, predsednik konference sindikata dejavnosti proizvodnje električne energije. Okrogle mize pa se je udeležil tudi poslanec Slovenske ljudske stranke Janez Ribič, ki je podprl napore Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije.
Slovenska energetika mora ostati v državni lasti!
Udeleženci okrogle mize so si bili enotni, da prodaja slovenske energetike ni pametna odločitev. Na to je opozoril tudi gost iz tujine Steve Thomas, profesor za energetsko politiko in raziskave iz Anglije, ki je še posebej izpostavil, da je privatizacija energetike enosmerna ulica, iz katere ni vrnitve nazaj.
V nadaljevanju so udeleženci podrobneje predstavili svoja stališča in argumente, ob tem pa izrazili enotno prepričanje o nujnosti ohranitve energetike v rokah države. Kot so poudarili, je energetika pogoj za razvoj gospodarstva. Prepričani so, da je država lahko dober lastnik, a le pod pogojem, če bo vodenje zaupala profesionalnemu, strokovnemu in politično neodvisnemu vodstvu.
Analize potrjujejo učinkovitost energetskega sektorja
Izvori proizvodnih virov slovenskega elektro sektorja so uravnoteženi, kar sektorju omogoča konkurenčnost in stabilnost. Analize kažejo, da je slovenski energetski sektor učinkovit. Cena električne energije je pod evropskim povprečjem, s prodajo tujemu lastniku pa obstaja realna predpostavka, da se bo cena električne energije zvišala. Na ta račun si bo novi lastnik povrnil kupnino.
Na okrogli mizi so posebej opozorili na dejstvo, da se slovenska energetika ponaša s četrtim najučinkovitejšim distribucijskim omrežjem v Evropi in je v letu 2012 ustvarila 320 milijonov evrov dobička.
Vzdrževalne službe v energetiki zelo pomembne
Energetika ima učinkovite vzdrževalne službe, kar so le-te dokazale prav ob nedavni naravni katastrofi, povzročeni zaradi zmrzali in žledu. V teh razmerah se je še posebej pokazalo, kako pomembno je, da imamo na razpolago stalne vzdrževalne službe, ki lahko učinkovito in hitro ukrepajo. Podobno je bilo tudi ob lanskih poplavah, ko so prav vzdrževalci iz Dravskih elektrarn Maribor preprečili naravno katastrofo, do katere bi lahko prišlo zaradi nenadnega in nepredvidenega dviga reke Drave.
Nadalje so na okrogli mizi poudarili, da je slovenska energetika učinkovita prav zato, ker vlaga v razvoj omrežja. Zato se poraja pomembno vprašanje, ali bomo tujemu zasebnemu kapitalu »podarili« vse te milijone evrov, ki smo jih in jih še bomo vložili v razvoj in v obnovo.
Glede slovenske energetike preseči kratkoročne poglede!
Udeleženci okrogle mize so prepričani, da morajo vsi, ki v državi odločajo o energetiki, preseči svoje kratkoročne poglede, po katerih bi zaradi enkratnega priliva v državno blagajno razprodali podjetja v tej strateško pomembno panogi.
Sporočilo okrogle mize vsem, ki odločajo o energetiki, je torej povsem jasno in nedvoumno: »Energetike NE proDAMO!« Kot je bilo poudarjeno, danes države ne prodajajo več energetike. Vsi tisti, ki so to storili v minulem obdobju, sedaj napako »drago popravljajo« s ponovno nacionalizacijo, in sicer Anglija, Nemčija, Madžarska, Španija, Italija in še nekatere države. Evropska unija elektro podjetja spet postopno podržavlja, Slovenija pa bi jih prodajala. Le zakaj, so se vprašali na okrogli mizi.
SDE še ni prejel odgovora predsednice vlade
Kot so dejali predstavniki SDE Slovenije, od predsednice vlade še niso prejeli odgovora na javno pismo, ki so ga ji poslali 7. marca 2014. Kako življenjsko pomembna je stabilna oskrba z elektriko pa dobro vedo vsi, tako podjetja kot potrošniki, so še poudarili. (mj)