Energetika

Projekt Re-Co vodi k energetski učinkovitosti

Optimizacija delovanja energetskih sistemov je privlačen način za izrabo potenciala za zmanjšanje rabe energije.
Projekt Re-Co vodi k energetski učinkovitosti

Projektni partnerji iz osmih evropskih držav so pred nedavnim uspešno zaključili projekt Re-Commissioning. 14 pilotnih projektov Re-Co je v praksi pokazalo, da je ob izvedbi optimizacije delovanja energetskih sistemov realno pričakovati od 10 do 15-odstotno zmanjšanje rabe energije z dobo vračanja izvedenih ukrepov leto dni in manj.  

Kot so ob zaključku projekta povedali Barbara Petelin Visočnik (IJS, Slovenija), Reinhard Ungerböck (GEA, Avstrija) in drugi partnerji projekta (majska številka Re-Co novic), je povprečna notranja stopnja donosa (IRR) pilotnih projektov 73 odstotkov, kar dokazuje, da so naložbe v ukrepe optimizacije tudi finančno privlačne. Kjer trenutno ni denarja ali volje za vlaganja v nove sisteme, lahko optimizacija z izvedbo neinvesticijskih ukrepov in ukrepov s kratko dobo vračanja odpre vrata energetsko učinkovitim naložbam. Zato jo lahko po njihovih besedah vidimo kot prvi korak v izvajanju energetsko učinkovitih dejavnosti.  

Veliko uporabnih informacij o projektu Re-Co   

V zadnjih treh letih niso bili izvedeni samo pilotni projekti, ampak so bili pripravljeni tudi priročnik Re-Commissioning in brošura Re-Co, raziskava o optimizaciji delovanja energetskih sistemov, dokument o političnih dejavnikih in regulativnem okviru, ki bi lahko spodbudili izvajanje projektov Re-Co na trojni C koncept (Creating Commitment to Change - doseganje zaveze za spreminjanje), video posnetki pilotnih projektov in druga gradiva projekta Re-Co.  

Interesenti lahko obiščejo tudi njihovo Re-Co spletno stran ali se pridružijo Evropski  Re-Co mreži v družbenem omrežju LinkedIn, kjer lahko izmenjujejo svoje izkušnje in širijo svoje znanje o pristopu Re-Co.  

Največ pilotnih projektov izvedenih v bolnišnicah  

Projektna skupina Re-Co je izvedla 14 pilotnih projektov, da bi v praksi preverila dejanske učinke optimizacije delovanja energetskih sistemov. Čeprav so pilotni projekti pokazali nekaj manjših razlik, obstajajo določene skupne značilnosti, za katere se zdi, da so tipične za pristop Re-Co v splošnem.  Največ pilotnih projektov Re-Co je bilo izvedeno v bolnišnicah. 9 bolnišnic iz Avstrije, Nemčije, Hrvaške, Finske in Slovenije je preizkusilo pristop Re-Co.  

Poleg bolnišnic so v projektu v večjem številu sodelovale tudi univerze, in sicer iz Nemčije, Norveške in Češke republike, prav tako nekaj pisarniških stavb iz Belgije. Nekatere od univerzitetnih stavb so tipične pisarniške stavbe, medtem ko se druge uporabljajo v druge namene, na primer za knjižnico ali laboratorije. Vse stavbe so dokaj velike in kompleksne. Skoraj v vseh  primerih so avtomatizirani sistemi tisti, ki upravljajo kompleksno delovanje stavb.  

Partnerji Re-Co preizkusili različne strategije  

Pri izvedbi tehničnih ukrepov so partnerji Re-Co preizkusili različne strategije. V nekaterih pilotnih projektih so se osredotočili na izbrane energetske sisteme v stavbi, v drugih pa so pokrili široko paleto energijskih tokov v stavbah. V splošnem bi lahko rekli, da nekateri sistemi nudijo zanimive možnosti za zmanjšanje rabe energije z izvedbo neinvesticijskih ukrepov in ukrepov s kratko dobo vračanja.  

Veliko uspešnih tehničnih ukrepov je bilo izvedeno na prezračevalnih sistemih. Zdi se, da je nepravilno delovanje prezračevalnih sistemov v stavbah v praksi pogosto neodkrito. V prvem koraku so strokovnjaki Re-Co prilagodili čas delovanja prezračevalnih sistemov dejanskim potrebam. Dodatno so v številnih prezračevalnih sistemih tudi zmanjšali pretok zraka.  

Precejšnje možnosti za zmanjšanje rabe energije  

Strokovnjaki Re-Co so se osredotočili tudi na ukrepe za izboljšanje delovanja sistemov razsvetljave. To so storili ali s prilagoditvijo nadzornih sistemov, tako da se razsvetljava vklopi glede na dejanske potrebe, na primer z aktiviranjem senzorje v prisotnosti, ali z znižanjem stopnje osvetljenosti ali z zamenjavo svetil z učinkovitejšimi sistemi razsvetljave, kot so na primer LED-sijalke.  

Čeprav bi pričakovali, da so ogrevalni sistemi velikih stavb pod dobrim nadzorom, so strokovnjaki Re-Co tudi na tem področju v mnogih pilotnih projektih odkrili precejšnje možnosti za zmanjšanje rabe energije. Postopoma so izboljšali ogrevalne krivulje, znižali temperaturo prostorov ponoči, izvedli hidravlično uravnoteženje in številne druge manjše ukrepe, so med drugim pojasnili partnerji projekta Re-Co.  

Miro Jakomin  

Več o tej temi na http://www.re-co.eu