Energetika

Projekt Re-Co znatno znižuje stroške za energijo

Osnovni namen projekta Re-Co je izboljšati energetsko učinkovitost obstoječih evropskih nestanovanjskih stavb.
Projekt Re-Co znatno znižuje stroške za energijo

Kako izboljšati energetsko učinkovitost na tem področju, zmanjšati  stroške za energijo in povečati svoje prihodke?

Tovrstne učinke je možno dosegati s projektom Re-Co (Re-Commissioning – Raising Energy Performance in Existing Non-Residential Buildings), ki poteka v sklopu programa Inteligentna energija Evropa Evropske komisije, in sicer z izvajanjem stroškovno učinkovite optimizacije energetskih sistemov v stavbi. V projektu Re-Co, ki poteka od 1. septembra 2011 do 31. maja 2014, sodeluje 10 partnerjev iz osmih evropskih držav.  

Po besedah mag. Barbare Petelin Visočnik, vodje projekta Re-Co v Sloveniji, na Centru za energetsko učinkovitost Instituta »Jožef Stefan« sodelujejo v projektu Re-Co, v okviru katerega se ukvarjajo s ponovno optimizacijo delovanja energetskih sistemov v nestanovanjskih stavbah s poudarkom na neinvesticijskih ukrepih oziroma ukrepih s kratko dobo vračanja, ki jo s tujko imenujemo Re-Commissioning. Osnovni namen projekta je s pilotnimi projekti v bolnišnicah in nekaterih drugih nestanovanjskih stavbah dokazati pozitivne učinke izvajanja Re-Commissioninga na rabo in stroške energije.  

Pomembnejše značilnosti Re-Commissioninga

Re-Co je sistematičen pristop, namenjen pregledu energetskih sistemov v obstoječih stavbah in optimizaciji njihovega delovanja, vzdrževanja in interakcije z uporabniki stavb. Za boljše obratovanje teh sistemov se načrtuje in izvede ukrepe učinkovite rabe energije, vključno z zagotavljanjem njihove kakovosti in spremljanjem doseženih rezultatov. Še posebej pomemben je interdisciplinaren pristop, saj se Re-Co ne osredotoča samo na tehnična vprašanja, ampak tudi na ekonomske, finančne, organizacijske in zakonodajne vidike obratovanja energetskih sistemov.  

Glavne značilnosti Re-Commissioninga so: tipično doseženo od 5- do 15-odstotno zmanjšanje rabe in stroškov energije; izvajanje neinvesticijskih ukrepov učinkovite rabe energije oziroma ukrepov s kratko dobo vračanja; osredotočenost na že obstoječe energetske sisteme; Re-Co lahko izvaja tehnično osebje stavbe v sodelovanju z zunanjimi strokovnjaki ali pa samostojno tehnično osebje stavbe oz. zunanji strokovnjaki.  

»Eden pomembnih izzivov naše skupne energetske prihodnosti še naprej ostaja tudi iskanje primernih »orodij« za izrabo razpoložljivih potencialov za zmanjšanje rabe energije s katerimi bi lahko dosegli zastavljene cilje na področju energetske učinkovitosti (EU 2020). Številne študije namreč kažejo, da je do izpolnitve teh ciljev še dolga pot,« je pojasnila mag. Petelin Visočnik.   

Na čem temelji izvajanje projekta Re-Co  

Re-Co storitve so namenjene izvajanju ukrepov v obstoječih energetskih sistemih kot so sistemi centralnega ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije (HVAC), nadzorni in električni sistemi ter sistemi komprimiranega zraka. Ukrepe lahko izvaja tehnično osebje stavbe v sodelovanju z zunanjimi strokovnjaki ali pa samostojno tehnično osebje stavbe oz. zunanji strokovnjaki.  

Izvajanje Re-Commissioninga v okviru projekta Re-Co temelji na naslednjih petih ključnih elementih: energetskih informacijskih sistemih, analizi podatkov in izbranih meritvah, optimizaciji obstoječih energetskih sistemov, informiranju in motiviranju uporabnikov stavbe ter spremljanju doseženih rezultatov oziroma zagotavljanju kakovosti izvedenih ukrepov.  

Projekt Re-Co temelji na celovitem pregledu rabe vseh vrst energije in energentov (električna energija, ogrevanje, hlajenje, komprimiran zrak in voda) in izvajanju neinvesticijskih ukrepov učinkovite rabe energije in ukrepov s kratko dobo vračanja v bolnišnicah in drugih kompleksnih nestanovanjskih stavbah kot so univerze in pisarniške stavbe.

Re-Co storitve v petih korakih  

Kot je pojasnila mag. Patelin Visočnik, raziskave kažejo, da je mogoče energetski varčevalni potencial poslovnih stavb v višini od 5 do 30 odstotkov doseči tudi z izboljšanjem njihovega obratovanja in uporabe. Izvedba petih korakov Re-Co storitev, omenjenih v nadaljevanju, tako omogoča lastnikom stavb, da izkoristijo potencial za zmanjšanje rabe energije v svojih objektih.  

Predpriprava: Svetovalec za Re-Co storitve pripravi grob pregled stavbnega fonda in za lastnika stavbe izbere posamezne strateške cilje ter ustrezne kazalnike uspeha. Cilji so lahko npr. izboljšanje energetske učinkovitosti, zmanjšanje obratovalnih stroškov ali izboljšanje udobja uporabnikov stavbe.  

Načrtovanje: Re-Co svetovalec stavbni fond temeljito pregleda, identificira področja z visokim potencialom za zmanjšanje rabe energije ter določi ustrezne ukrepe učinkovite rabe energije in pripravi načrt za njihovo izvedbo. Za lažjo odločitev o izvedbi prejme lastnik stavbe v tej fazi za vsak ukrep pregleden izračun stroškov in koristi. Določen je tudi koncept vrednotenja doseženih rezultatov - običajno je vgrajen ustrezen merilni sistem.  

Izvedba: Načrtovani ukrepi se izvajajo. Vsi stroški in časovni okviri so dokumentirani. Na tej točki se delovanje stavbe tudi dejansko začne izboljševati!  

Vrednotenje: Izvedeni ukrepi so vrednoteni individualno glede na izbrane kazalnike uspeha. Ocena kaže stroškovno učinkovitost posameznega ukrepa in dobo vračanja celotne Re-Co storitve.  

Stalen proces: Namen Re-Co storitev je priti in ostati! Koncept spremljanja doseženih rezultatov in kazalniki uspeha so odlična orodja za stalno spremljanje delovanja vaših stavb, za ohranjanje ravni prihrankov in tudi identifikacijo nadaljnjih ukrepov za izboljšanje obstoječega stanja.  

»Dolgoročno gledano je cilj projekta Re-Co doseči prepoznavnost Re-Commissioninga kot učinkovitega načina za izboljšanje energetske učinkovitosti stavb med lastniki nestanovanjskih stavb ter vključevanje Re-Co storitev v ponudbo projektnih partnerjev in drugih potencialnih ponudnikov storitev učinkovite rabe energije (ES-URE) in s tem redno izvajanje Re-Commissioninga,« je glede omenjenega projekta, sicer podrobneje predstavljenega na spletni strani http://www.re-co.eu/slovenija, še povedala mag. Petelin Visočnik.   

Miro Jakomin