V Ljubljani je danes potekala priložnostna slovesnost o zaključku prve faze slovensko – japonskega projekta NEDO, ki so se je poleg predsednika vlade dr. Mira Cerarja, ministra za infrastrukturo dr. Petra Gašperšiča, ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška, veleposlanika Japonske v Sloveniji, predstavnika japonske razvojne agencije NEDO ter vodilnih mož Elesa in Hitachija, udeležili številni predstavniki elektrogospodarstva, sodelujočih podjetij ter strokovnih ustanov. V omenjeni projekt, prva faza projekta poteka na območju Elektra Celje in Elektra Maribor, je bilo namreč v prvi fazi vključenih več kot trideset različnih deležnikov, prvi rezultati pa so obetajoči, saj se je pokazalo, da je s pomočjo uravnavanja porabe mogoče doseči precejšnje energetske in tudi finančne prihranke. Omenjeni slovensko-japonski projekt s področja pametnih omrežij in pametnih skupnosti je sicer stekel novembra lani in bo potekal tri leta, njegova vrednost pa je ocenjena na 35 milijonov evrov.
Kot je uvodoma izpostavil slavnostni govornik
dr. Miro Cerar, visoko tehnološki projekti, kot je NEDO, so tisti, ki bodo omogočili Sloveniji, da se uvrsti med najnaprednejše države. Ob tem je izrazil še posebno zadovoljstvo, ker je v ta projekt vključeno večje število slovenskih visokotehnoloških gospodarskih družb, ki skupaj z japonskimi partnerji razvijajo nove inovativne rešitve, s čimer ohranjamo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Kot je poudaril, se vlada zavzema za zmanjšanje energetske odvisnosti in povečevanje energetske učinkovitosti, pri čemer danih okoljskih zavez ne bo mogoče uresničiti brez nekaterih še načrtovanih projektov na spodnji in srednji Savi in brez učinkovitega energetskega upravljanja. Dr. Cerar je ob tem dodal, da večja energetska učinkovitost postaja nuja na vseh ravneh, od države in lokalnih skupnosti do vsakega posameznega podjetje, pri tem pa večje učinkovitosti ne moremo pričakovati zgolj na strani proizvodnje, temveč tudi na strani porabe energije. Kot je dejal, bomo s sodobnejšimi pristopi, kot so pametna omrežja in pametne skupnosti, lahko to učinkovitost še bistveno povečali, kar je tudi eden od ključnih izzivov omenjenega sodelovanja Slovenije in Japonske na tem projektu. Kot je sklenil dr. Cerar, je projekt NEDO tudi začetek dolgoročnega strateškega sodelovanja med državama in bogati druge oblike medsebojnega sodelovanja, ki smo jih v zadnjih letih okrepili tudi z japonskimi investicijami v Sloveniji. Ob tem se je še zahvalil vsem ustvarjalcem projekta NEDO, predvsem družbi ELES, ki vodi in koordinira ta projekt, in njenemu direktorju mag. Aleksandru Mervarju.
Dobro sodelovanje med državam je izpostavil tudi veleposlanik Japonske v Sloveniji Keiji Fakuda in izrazil prepričanje, da se bo to tudi po zaslugi takšnih projektov v prihodnje še okrepilo. Kot je dejal, prehajamo v novo obdobja razvoja družbe, ki ga bo zaznamovalo ustanavljanje pametnih skupnosti.
Predstavnik japonske agencije NEDO Takashi Omote pa je med drugim dejal, da je bila agencija NEDO ustanovljena že davnega leta 1980, sprva z namenom iskanja energetskih rešitev, pozneje pa tudi za reševanje perečih vprašanj in iskanja tehnoloških rešitev na drugih industrijskih področjih. Je ena večjih razvojnih in raziskovalnih javnih ustanov na svetu in deluje v 12 državah na 19 vzporednih projektih, ki zajemajo vprašanja razvoja pametnih omrežij in pametnih skupnosti. Eden takšnih poteka tudi v Sloveniji, pri čemer ugotavljajo, da so energetski izzivi, s katerimi se soočamo pri nas podobni tistim, ki veljajo za ves svet. Dileme, ki jih odpira povečevanje deleža obnovljivih virov, po njegovih besedah terjajo nove tehnološke rešitve in naprednejšo tehnologijo, zato so za sodelovanje v projektu izbrali Hitachi kot eno tehnološko najrazvitejšo svetovno korporacijo. Kot je poudaril, prepričani so, da bo ta pilotni projekt prinesel dobre rešitve, ki ne bodo omogočile le nadaljnji razvoj v regiji, ampak bodo uporabne tudi za druge, ki imajo podobne težave.
Direktor Elesa mag. Aleksander Mervar pa je v svojem nagovoru izpostavil, da odločitev za vstop Elesa v ta projekt ni bila lahka, pa ne samo zaradi potrebnega precejšnjega finančnega vložka, temveč predvsem zaradi odgovornosti v smislu velikega izziva postati partner enega tehnološko najbolj razvitih podjetij na svetu ter na drugi strani tudi ustreznega zastopanja Slovenije v tako velikem projektu. Ob izraženi podpori vlade in pristojnega ministrstva je Eles to nalogo prevzel, pri čemer gre, kot je dejal mag. Mervar, za projekt dveh držav in ne samo dveh poslovnih partnerjev. Dosedanji rezultati projekta potrjujejo, da je bila odločitev Elesa prava, saj se bo na njegovi osnovi poglobilo znanje in izkušnje, projekt pa bo nekaterim našim visokotehnološkim podjetjem omogočil tudi prodor na tuje trge. Kot je sklenil mag. Mervar, preobrazba elektroenergetskega sektorja ne more biti samo strošek in breme državi, ampak mora postati priložnost za razvoj novih storitev in produktov, ki bodo lahko uspešni ne samo na domačem, ampak tudi na tujih trgih.
Projekt NEDO daje že prve spodbudne rezultate
Prva faza projekta NEDO se je začela v novembru 2016. V tem času se je na obstoječi infrastrukturi podjetij Elektro Celje, Elektro Maribor in ELES namestilo raznovrstno sodobno opremo in rešitve, ki omogoča izvajanje naprednih funkcionalnosti ter boljšo izkoriščenost obstoječe infrastrukture. Tako se je v okviru projekta namestila integrirana rešitev vodenja distribucijskega odjema v oblaku podjetja Hitachi (iDMS), ki predstavlja nov pristop pri implementaciji rešitev. V slovensko omrežje je bilo nameščenih 145 različnih naprav za spremljanje in vodenje omrežja, med katerimi lahko izpostavimo prve tri namestitve regulacijskih transformatorjev slovenskega proizvajalca Kolektor Etra. Vse naprave so informacijsko povezane s centri vodenja, kar je zasluga podjetja Stelkom, Elesovega hčerinskega podjetja.
Pri razvoju naprednih funkcionalnosti, kot so koordinirana in konzervativna regulacija napetosti, lokalizacija in izolacija okvar, obratovanje v zaprti zanki ter kratkoročna napoved odjema so sodelovali japonski in slovenski strokovnjaki. Z naprednimi funkcionalnostmi bodo uporabniki omrežja dobili višjo zanesljivost oskrbe z električno energijo. V obstoječe omrežje bo možno vključiti večje število razpršenih virov. Demonstracijsko obratovanje se začne v juliju.
V projekt je vključenih tudi 830 gospodinjstev na širšem območju Ptuja, s katerimi v sodelovanju z Elektro Maribor preizkušajo odzive odjemalcev na dinamične tarifne sisteme in signale s strani prenosnega operaterja v urah. Odjemalci tako postajajo aktivni deležniki v elektroenergetskem sistemu. Preskusi v tem delu že tečejo in prvi rezultati so zelo spodbudni, saj odjemalci v izbranih urah v povprečju znižujejo svoj odjem za 30 odstotkov, v zameno pa bodo prihranili pri računih za električno energijo.
Prva faza projekta NEDO se bo zaključila konec prihodnjega leta. Že v letošnjem letu pa se načrtuje začetek druge faze projekta, v kateri se bomo osredotočili na pametne skupnosti. Vključitev aktivnih in osveščenih skupnosti skupaj s sodobnimi tehnologijami, kot so baterijski hranilniki električne energije in področni sistemi upravljanja z energijo, bo prinesla dodatne koristi odjemalcem, skupnostim in operaterjem omrežja.