V ljubljanskem hotelu Union smo danes po včerajšnji otvoritvi že lahko spremljali prve predstavitvene nastope, ki so nam dali vpogled v osrednjo tematiko tokratnega simpozija. Preko videa nas je pozdravil Michel Augonnet – predsednik združenja CIGRE, ki je poudaril pomembnost konference z vidika združevanja informacij in uresničevanja skupnih ciljev, med katerimi je čimprejšen prehod na zelene vire energije. Podal nam je tudi prijazno povabilo na prihodnjo konferenceo CIGRE v Pariz poleti leta 2022. Ob zelenem prehodu bo pomembno preoblikovanje infrastrukture, na kar je opozoril Gerald Sanches, ki je izpostavil izziv zagotovitve neprekinjenega delovanje omrežja. Glede na to, da se bomo osredotočili na sončno in vetrno energijo, bomo za vzdrževanje minimalnega ravnovesja med ponudbo in povpraševanjem po energiji, potrebovali natančen načrt. Ena izmed rešitev so mednarodne povezave. Ko bo na primer v Indiji presežek sončne energije, si jo bomo lahko porazdelili po drugih državah. Ko bo presežek vetrne energije v Skandinaviji, prav tako. Poudaril je, da je tako imenovana internacionalna povezava trenutno najboljša rešitev v okviru zmanjšanja izpustov CO2.
O prihodnosti mediteranskega sodelovanja je spregovoril Angelo Ferrante. V okviru Med-TSO sodelovanja je povezanih 21 družb iz 19 držav, skupno odgovornih za 500 milijonov odjemalcev. Družbe skupno skrbijo za 400.000 km daljnovodnih povezav, med njimi je tudi slovenski ELES. Angelo je poudaril pomembnost scenarija mediteranskega skupnega razvoja in koristi, ki jih prinaša. Do leta 2030 naj bi na ta način omogočili večjo stabilnost, kot z primerljivimi scenariji ob maksimalni uporabi vetrnih in sončnih elektrarn. Scenarij predvideva zmanjšanje uporabe premoga in občutno povečanje zelenih virov – dvig veternih virov za kar tri krat v obdobju štirih let. Impresivni podatki, ki kažejo na to, da se stvari v mediteranskih regijah premikajo v pravo smer.
Aktivni član CIGRE v Rusiji Alexander Voloshin iz Moskovskega inštituta za energijo je spregovoril o inteligentnem PASC ekosistemu strojnih in programskih orodij. Z vključitvijo umetne inteligence lahko dosežemo zmanjšanje števila elektronskih naprav, delovne sile in stroškov ter povečamo zanesljivost. Decentraliziran inteligentni kontrolni sistem bo poskrbel za bolj pretočno prehajanje podatkov in lažje sledenje, hkrati pa tudi za točnost podatkov.
Na simpoziju se bo sicer do srede zvrstilo 84 strokovnih predstavitev, predvidenih je 17 sej in 17 predstavitev na petih ekranih. SImpozija se udeležujejo strokovnjaki iz 18 evropskih držav, 6 azijskih, ene afriške in treh ameriških.