Energetika

Prvi mednarodni hackaton s področja energetike presegel vsa pričakovanja

Zanimivih rešitev je bilo toliko, da so organizatorji razširili nagradni sklad in podelili kar dve tretji nagradi.
Prvi mednarodni hackaton s področja energetike presegel vsa pričakovanja

Na fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani je minuli konec tedna potekal prvi mednarodni hackathon s področja elektroenergetike in tehnologije pametnih omrežij, na katerem je sodelovalo 46 udeležencev iz Slovenije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Slovaške in Nemčije. Udeleženci so v omejenem času na realnih podatkih in na predhodno pripravljenih modelih razvijali inovativne rešitve za pet ključnih izzivov, in sicer na temo termografije in obdelave slik, spremljanja strel na Scalar Webu in mobilni aplikaciji, razvoja zalednega sistema Scalar, napovedovanja vzorcev v IP omrežjih Interneta stvari ter analitike podatkov iz pametnih števcev.

Komisijo, ki jo je sestavljalo kar 20 strokovnjakov s področja elektroenergetike in naprednih tehnologij, je najbolj navdušila rešitev skupine The Chemist, ki so pri iskanju odgovorov v zvezi z analitiko uporabili najnovejše rešitve strojnega učenja za analiziranje signalov pametnih števcev. Zmagovalni ekipi, ki so jo sestavljali Martin Breskvar, Matej Petković, Blaž Škrlj in Nika Eržen, je pripadla nagrada v višini 5.000 evrov.
Drugo mesto je zasedla skupina Team Basic, ki je za svojo rešitev napovedovanja vzorcev v IP omrežjih interneta stvari uporabila tudi podatke s Twitterja. Ekipa, ki jo sestavljajo Patricija Brečko, Neža Đukić, Anja Hrovatič, Aljaž Blažej, Mark Zeman in Lojze Žust, je prejela  nagrado v višini 3.000 evrov. Glede tretjega mesta pa se komisija ni mogla odločiti in je tako na koncu podelila kar dve tretji nagradi v višini 2.000 evrov. Prejeli  sta jo ekipi Bobki, ki je naredila najbolj celovito rešitev v zvezi z napovedovanjem vzorcev v IP omrežjih, ter ekipa The Flinstones, ki je bila najboljša pri analizi in obdelavi slik.

Boris Žitnik, direktor Inštituta Milan Vidmar, je ob razglasitvi zmagovalcev prvi HackElect označil kot edinstvenega. Kot je dejal,  je bilo v zadnjem času sicer v naši regiji že kar nekaj hackathonov, vendar so bili večinoma osredotočeni na poslovno-komercialne teme. Ob tem je izrazil upanje, da bomo s HackElectom povečali zanimanje tudi za hackathone s tehničnega področja in da se bodo zanimive tehnično-inovativne rešitve sodelujočih lahko preskusile tudi v praksi. 

Filip Remškar, direktor podjetja Smart Com, je ob tej priložnosti poudaril, da so bili cilji, ki so si jih organizatorji omenjene prireditve postavili celo preseženi, saj so udeleženci  pripravili tako inovativne rešitve, da so morali povečati denarni sklad in podeliti še dodatno nagrado. 

Da je elektroenergetika ena najbolj togih tehničnih vej, pa je izpostavil Branko Mihorko iz Smart Coma in programsko-tehnični vodja HackElecta. »Doleteli so nas časi, da se pripravljajo velike in hitre spremembe tudi na tem področju. Zato je HackElect naš odgovor na izziv, kako spodbuditi mlade različnih predznanj, da svoje znanje in vedoželjnost usmerijo tudi na elektroenergetsko in na povezana področja, kot je tudi informacijsko-komunikacijska tehnologija.«

Za dodatno približanje tematike mladim, so organizatorji v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije in drugimi povabljenimi organizacijami ter s podporo CodeWeeka za skupino osnovnošolcev izvedli tudi praktično delavnico o robotiki in kodiranju. 

 

Brane Janjič
O avtorju