Obnovljivi viri

Razpis IPE za pripravljalne študije za čezmejne projekte na področju proizvodnje energije iz OVE

Razpisni rok za prijave je podaljšan do 1. februarja 2022. V okviru razpisa Instrumenta za povezovanje Evrope je za podporo pripravljalnim študijam za projekte, pred vključitvijo na seznam čezmejnih projektov EU na področju energije iz obnovljivih virov, je sicer na voljo milijon evrov. 

Razpis IPE za pripravljalne študije za čezmejne projekte na področju proizvodnje energije iz OVE

V ponedeljek, 6. decembra, bo potekal virtualni informativni dan, ki bo namenjen poglobitvi razumevanja financiranja in razjasnitvi odprtih vprašanj potencialnih prijaviteljev na razpis.  Za čezmejne projekte na področju proizvodnje energije iz obnovljivih virov je objavljen  nov razpis za pripravljalne študije, kjer je na voljo milijon evrov za podporo pripravljalnim študijam za projekte, preden se vključijo na seznam čezmejnih projektov EU na področju energije iz obnovljivih virov. Razpis bo državam članicam EU in zasebnim nosilcem projektov omogočil pospešiti zamisli o sodelovanju, okrepiti zagon med vključenimi deležniki in s tem pripomogel generirati nabor kakovostnih čezmejnih projektov na področju obnovljivih virov energije. Namen razpisa je premagati ovire, ki so v preteklosti preprečile izvedbo projektov sodelovanja zaradi negotovosti glede razporeditve stroškov in koristi med udeleženimi državami članicami ali zaradi dodatne zapletenosti vzpostavitve čezmejne podpore. Prijave na razpis je mogoče oddati do 1. februarja 2022.

Kot rečeno, bo za omenjen razpis 6. decembra potekal  drugi virtualni informativni dan, v okviru katerega bodo obravnavani tudi prihajajoči razpisi, ki so predvideni za leto 2022. V okviru čezmejnega okvirja CIF za obnovljive vire energije morajo projekti najprej zaprositi za status, preden se lahko prijavijo na tehnične študije in dela. Informativni dan bo zagotovil kratek predogled glede načrtovanja razpisa za pridobitev statusa, udeleženci pa se bodo lahko seznanili tudi z glavnimi zahtevami za prijavo ustreznih projektov.

Skladno z Uredbo o vzpostavitvi instrumenta za povezovanje Evrope je sicer za obdobje večletnega finančnega okvira 2021–2027 za sofinanciranje projektov na področju prometne, digitalne in energetske infrastrukture namenjenih 33,71 milijarde evrov nepovratnih in povratnih sredstev, od tega je za eneregtski sektor zagotovljenih 5,84 milijarde evrov. (mb)

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju