Energetika

Re-Co prinaša velike prihranke energije

V okviru 15-ih pilotnih projektov (področje URE), ki potekajo v okviru projekta Re-Co, je skupni varčevalni potencial 9,6 GWh.  
Re-Co prinaša velike prihranke energije

»Glede na cilj projekta, ki je 10-odstotno zmanjšanje rabe energije (t.j. 13,9 GWh), to pomeni 70 odstotkov zastavljenega cilja. V zvezi s tem sta v 3. številki Re-Co novic predstavljena tudi projekt optimizacije prezračevalnih sistemov na BG kliniki Ludwigshafen ter projekt izboljšanja obstoječega sistema upravljanja energije na Univerzi znanosti o življenju (UMB) v mestu Ås na Norveškem,« je povedala mag. Barbara Petelin Visočnik, vodja projekta Re-Co v Sloveniji. 

Pri projektu Re-Co gre za zmanjšanje stroška energije z optimizacijo delovanja energetskih sistemov in vedenja uporabnikov, to je z izvajanjem neinvesticijskih ukrepov učinkovite rabe energije in ukrepov s kratko dobo vračanja, v obstoječih nestanovanjskih stavbah, s poudarkom na zdravstvenem sektorju, univerzah in pisarniških stavbah. Projekt poteka v okviru programa Inteligentna energija – Evropa Evropske komisije.

Znatno zmanjšanje stroškov energije

Na BG kliniki Ludwigshafen v Nemčiji je bilo z optimizacijo delovanja prezračevalnih sistemov do zdaj že doseženo 8-odstotno zmanjšanje rabe toplote in električne energije. Kot kažejo izkušnje pilotnega projekta, lahko velike prihranke energije dosežemo že samo s prilagoditvijo nastavljenih parametrov in časa delovanja prezračevalnih sistemov v sistemu upravljanja stavb dejanskim potrebam. Z naložbo v višini 110 tisoč evrov bi lahko klinika stroške energije zmanjšala za okoli 170 tisoč evrov na leto. Predlagani ukrepi bi se povrnili v manj kot enem letu.  

Pilotni projekt na Univerzi znanosti o življenju (UMB) v mestu Ås na Norveškem je namenjen izboljšanju obstoječega sistem upravljanja energije. Stare stavbe v kombinaciji z veliko in kompleksno organizacijsko strukturo predstavljajo velik izziv na področju rabe energije in njenega spremljanja.  

Poleg tega je mag. Petelin Visočnik še povedala, da je osrednji prispevek 3. številke Re-Co novic namenjen manj tehnični tematiki, to je pomembnosti primerne komunikacije pri razvoju in izvajanju projektov Re-Commissioninga in energetsko učinkovitih projektov na splošno. »Strokovnjaki s področja učinkovite rabe energije se namreč še vse premalo zavedamo, da je za uspeh vsakega projekta, ki je namenjen uvajanju kakršnihkoli sprememb, izjemno pomembna komunikacija na mikro-verbalni ravni,« je poudarila vodja projekta Re-Co v Sloveniji. Ob tem je omenila še prispevek glede študije o politikah in zakonodajnem okviru, ki bi lahko bili v podporo izvajanju projektov Re-Commissioninga. (mj)  

O projektu Re-Co več na: http://www.re-co.eu