Energetika

Rešitve Arkossa uporabne tudi za slovenske distributerje

Španska družba Arkossa povezuje znanja in dolgoletne izkušnje strokovnjakov iz elektro distribucij, merilne industrije, TK sektorja in informatike.
Rešitve Arkossa uporabne tudi za slovenske distributerje

Podjetje Arkossa, z glavnim sedežem v Granadi (glej www.arkossa.com), je specializirano za rešitve in storitve naprednega merjenja električne energije, kot jih danes tradicionalna merilna industrija ne ponuja. 

Na nedavni letni konferenci Eurelectrica v Ljubljani smo se pogovarjali z Igorjem Podbelškom, ki je v podjetju Arkossa odgovoren za mednarodno poslovanje. Omenjeni dogodek vsako leto združuje predstavnike evropske elektroindustrije. 

Podjetje Arkossa, na čelu katerega je direktor Luis Otero (na desni strani fotografije), zaposluje strokovnjake z različnimi interdisciplinarnimi znanji in dolgoletnimi izkušnjami iz elektro distribucij, merilne industrije, telekomunikacijskega sektorja in informatike. V Španiji izvajajo storitve merjenja električne energije za preko 300 malih elektro distribucij v privatni lasti in imajo med 2.000 in 70.000 odjemalcev. V imenu naročnikov, distribucij, izvajajo vse procese merjenja, za katere so odgovorne kot operaterji distribucijskega omrežja. Izvajajo masovne  inštalacije,  redno in izredno vzdrževanje merilne opreme, odpravo napak, daljinsko odčitavanje, verifikacijo podatkov in posredovanje podatkov v podatkovne centre. 

Prisotni že v 12 državah, partnersko mrežo pa še širijo 

V Sevilli imajo lasten podatkovni center in merilni laboratorij, od koder zagotavljajo strokovno podporo osebju na terenu po celotni Španiji in pri partnerjih v tujini. Dragocene izkušnje izvajanja storitev na terenu jim omogočajo, da s svojimi rešitvami in inovativnimi storitvami pomagajo vse več distribucijam v tujini, predvsem na področju optimizacije PLC komunikacije. Širijo se tudi na področje informacijske varnosti. V letošnjem letu so se specializirali za snovanje, preverjanje, forenziko, verifikacijo in revizije kibernetske varnosti sistemov merjenja med števci in zalednimi merilnimi sistemi v distribucijah. 

»Trenutno smo prisotni v 12 evropskih državah. Partnersko mrežo intenzivno širimo po Evropi, kot tudi na Bližji vzhod in v Latinsko Ameriko. Naš glavni trg so sicer države Evropske unije, kjer postaja kakovost izvajanja storitev, predvsem pa podatkovnih storitev s strani operaterjev distribucijskega omrežja, vse bolj pomembna. Kakovostni podatki omogočajo tako nadaljnji razvoj energetskega trga, kakor tudi razvoj novih produktov in storitev, npr. fleksibilnosti odjema s strani ponudnikov energetskih storitev, seveda skladno z usmeritvami, ki jih je že konec leta 2016 nakazal Zimski paket EK,« je povedal Igor Podbelšek. 

V Evropi, upoštevano tudi izven EU, je preko 3.300 elektro distribucij s statusom operaterja ali lastnika distribucijskega omrežja. Ti so, z izjemami v Veliki Britaniji, odgovorni za upravljanje s skupaj več kot 265 milijonov končnih merilnih mest. Števci bodo postopoma do leta 2030 povsod najmanj enkrat dnevno zagotavljali neposredno ali posredno podrobne merilne podatke v podatkovne sisteme operaterjev distribucijskega omrežja v celotni Evropi. V Sloveniji bodo vsa merilna mesta vključena v enoten napredni merilni sistem do leta 2025. 

Sodelovali tudi na letošnji konferenci Eurelectrica v Ljubljani 

Predstavniki družbe Arkossa so se udeležili rednega letnega srečanja in konference Evropskega elektroenergetska združenja Eurelectric, ki velja za eno pomembnejših srečanj elektro industrije v Evropi. Zakaj so se udeležili tega dogodka in ga tudi podprli kot industrijski partner? 

»Prvič zato, ker smo tesen partner vseh največjih španskih energetskih podjetij, zelo aktivnih v združenju Eurelectric, kot so Iberdrola, Endesa, GNF, kot tudi portugalskega EDP, na področju rešitev optimizacije sistemov naprednega merjenja električne energije. In drugič, ker želimo naše referenčno znanje in izkušnje seveda prenesti tudi na druga napredna infrastrukturna energetska podjetja. Vse rešitve, ki jih uporabljamo tudi za lastne potrebe, so usmerjenje v izboljševanje kazalcev učinkovitosti, zniževanje operativnih stroškov in predvsem v olajševanje obvladovanja procesov distribucij na terenu, ki se vse bolj digitalizirajo. Naše rešitve so prijazne do njihovih glavnih uporabnikov. To so monterji, tehniki na terenu in inženirji v zalednih merilnih centrih distribucijskih podjetij. Razumemo mnoge praktične izzive, ki jim jih prinaša digitalna transformacija infrastrukturnih podjetjih ter visoka pričakovanja tržnih akterjev, dobaviteljev energije in ponudnikov drugih energetskih storitev, ki vse bolj potrebujejo podrobne števčne podatke končnih uporabnikov omrežja,« pojasnjuje Igor Podbelšek. 

Želijo krepiti prenos znanja in izkušenj iz raznolikih trgov 

Arkossini analizatorji za identifikacijo PLC motenj v nizkonapetosnem omrežju in zaporni filtri za preprečevanje motenj PLC so v manjši meri uporabljeni tudi v slovenskih distribucijah. V podjetju Arkossa želijo krepiti prenos znanja, izkušenj implementacije in optimizacije sistemov naprednega merjenja, s poudarkom na uporabi PLC komunikacije različnih razpoložljivih in uporabljenih tehnologij, kot so G3 PLC, PLAN, PRIME in M&M. Za raznolike naročnike v fazi načrtovanja sistema napredne merilne infrastrukture sodelujejo že pri analizi, izbiri in specifikacijah najprimernejših komunikacijskih tehnologij, glede na specifike primarne distribucijske infrastrukture posameznega podjetja in lokalne potrebe energetskega trga, v kolikor le-ta obstoji. 

»V Španiji se letos zaključuje masovna implementacija naprednih števcev, kar pomeni, da bodo od naslednjega leta tam vsi distributerji, ne glede na velikost, izbrano tehnologijo ali lastniško strukturo, finančno penalizirani, če ne bodo iz vseh merilnih mest dnevno zagotavljali urnih merilnih podatkov na nivoju določenem s strani nacionalnega regulatorja trga. Ocenjujemo, da lahko orodja za optimizacijo PLC komunikacije ter programska orodja za hitro identifikacijo okvar, nepooblaščenih posegov ter rešitve stroškovno učinkovitega vodenja in koordinacije odprave napak na terenu, kot tudi prenos izkušenj iz različnih držav, pomagajo tudi distribucijam v Sloveniji zagotoviti dnevno četrturne merilne podatke v stroškovno sprejemljivem okviru,« je še poudaril Igor Podbelšek.