Energetika

Rok za poročanje o doseženih energetskih prihrankih 31. marec

Agencija za energijo bo obvestilo za ureditev dostopa v aplikaciji za poročanje zavezancem poslala prihodnji mesec.
Rok za poročanje o doseženih energetskih prihrankih  31. marec

Energetski zakon (EZ-1) in Uredba o zagotavljanju prihrankov energije namreč določata, da morajo zavezanci enkrat letno Agenciji za energijo poročati o doseženih skupnih prihrankih energije za preteklo leto, in sicer najkasneje do 31. marca tekočega leta. Agencija enkrat letno na svoji spletni strani objavi poročilo o doseženih prihrankih vseh zavezancev. Prav tako bo agencija pri zavezancih preverjala skladnost poročila o doseženih prihrankih energije z dejansko izvedbo ukrepov in z dejanskimi prihranki energije.

Izhodišče za izračun višine obveznega doseganja prihrankov končne energije je določeno z evropsko zakonodajo. Na ravni Slovenije znaša izhodišče za izračun višine obveznega doseganja prihrankov končne energije letno povprečje končne rabe energije, od katere je odšteta neenergetska raba in poraba energije v prometu v obdobju 2010 do 2012. Izhodišče za izračun obveznosti tako znaša 34.874 GWh. Slovenija je to vrednost zmanjšala za 25 odstotkov, kar dovoljujejo izjeme.

Ciljni prihranki se bodo znižali z uporabo nižjih vrednosti doseženih prihrankov zavezancev v prvih treh letih in z izvajanjem ukrepov v sektorjih pretvorbe, distribucije in prenosa energije, vključno z ukrepi na infrastrukturi za učinkovito daljinsko ogrevanje. Tako bo Slovenija morala do leta 2020 doseči 3.139 GWh prihrankov končne energije, kumulativni prihranki pa bodo v obdobju 2014–2020 znašali 11.596 GWh, kot napoveduje Akcijski načrt za energetsko učinkovitost za obdobje 2014 – 2020.

Okvirna vsebina poročila o doseženih prihrankih v letu 2015 mora vsebovati podatke o porabi energije (količina prodane energije skupaj v letih 2014, količina prodane energije po energentu in skupaj 2015) ter dosežene prihranke energije (skupni prihranki energije, dosežen prihranek energije po vrsti ukrepa iz uredbe, število vključenih odjemalcev na vrsto ukrepa, strošek zavezanca na enoto prihranka - evro/MWh).

Glede na EZ-1 in omenjeno uredbo so zavezanci za doseganje prihrankov energije dobavitelji električne energije, toplote, plina ter tekočih in trdih goriv. Njihova obveznost pa je, da morajo pri svojih končnih odjemalcih z različnimi energetskimi storitvami in ukrepi dosegati čim večje prihranke energije.

Agencija bo vsem zavezancem v drugi polovici februarja 2016 posredovala obvestilo za ureditev dostopa v aplikaciji za poročanje. V aplikaciji bodo dostopni obrazci za poročanje prihrankov energije v letu 2015. Izpolnjen obrazec bo zavezanec vrnil v aplikacijo. Agencija bo upoštevala samo tiste podatke prihrankov zavezancev, ki bodo zabeleženi v obrazec za poročanje in posredovani preko aplikacije za poročanje. (pb)

Polona Bahun
O avtorju