Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je rok za oddajo vlog iz dosedanjega 20. novembra podaljšalo do 28. decembra.
Razpis za izbor operacij za pilotne in demonstracijske projekte DEMO PILOTI II 2018 je namenjen razvoju in predstavitvi prebojnih in inovacijskih projektov na področjih uporabe Strategije pametne specializacije Slovenije. Vreden je 56,6 milijona evrov, od tega je 41,4 milijonov evrov namenjenih za Kohezijsko regijo Vzhodna Slovenija in 15,17 milijonov evrov za Kohezijsko regijo Zahodna Slovenija.
Pilotni in demonstracijski projekti bodo namenjeni predstavitvi tehnoloških rešitev na način, kot še doslej ni bil uporabljen. Posebna pozornost je namenjena uporabi novih tehnologij, ki ustrezajo karakteristikam Industrije 4.0, pri čemer je poudarek zlasti na digitalnih tehnologijah, kot so umetna inteligenca, internet stvari, v ospredju je kognitivno računalništvo, blockchain tehnologije, tehnologije distribuiranih zapisov in podobno. Fokusna področja na osnovi prioritet razvojne politike iz Slovenske strategije pametne specializacije pa so tudi podnebne spremembe, trajnostni urbani razvoj in mobilnost.
Pilotni demo projekti bodo namenjeni tudi iskanju odgovorov na izzive oblikovanja novega pravnega okvira in zagotavljanja ustreznega regulatornega okolja za večjo pravno gotovost in boljše poslovno okolje predvsem na področju tistih tehnologij, ki jih zaradi zahtevnosti področij ne moremo umestiti v obstoječi pravni okvir, kot so blockchain tehnologije. Ustvarjanje testnega okolja na horizontalnih in vertikalnih področjih bo tako v obdobju izvajanja operacij omogočila izvedbo korakov za izgradnjo ustreznega in spodbudnega poslovnega okolja za investitorje.
Projekti bodo lahko pridobili subvencijo v višini najmanj do milijon evrov in največ do pet milijonov evrov, pri čemer bo možna kombinacija pilotne in demonstracijske faze ali pa izvedba samo demonstracijske faze. Na ministrstvu so izpostavili, da izvedba samo pilotne faze ne bo mogoča.
Projekti se bodo izvajali v konzorcijih, pri čemer bo konzorcij opredelil vodilnega partnerja. Uvajajo tudi možnost sodelovanja v konzorciju za startup podjetja in socialna podjetja ter pravne osebe javnega prava. Stroški bodo upravičeni na lokaciji izvedbe demonstracijskega projekta.
Na ministrstvu pričakujejo, da bodo imeli produkti, storitve ali poslovni modeli in procesi, ki bodo nastali s pomočjo tega razpisa, pomemben učinek na rast, učinkovitost, produktivnost in posledično tudi večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Da pa bi hkrati dosegli učinke Industrije 5.0, bodo podprti projekti uravnoteženo ustvarjali okolje tudi za elemente trajnostnega razvoja in ustvarjanje vrednosti ter povečanje kakovosti življenja deležnikov in skupnosti. Projekti se bodo lahko izvajali do največ treh let.
Nov rok za prijavo je ministrstvo podaljšalo do 28. decembra, vsem potencialnim prijaviteljem pa priporočajo, da spremljajo njihovo spletno stran, kjer bodo objavljene vse spremembe.