Generalni sekretar Evropskega združenja sistemskih operaterjev elektroenergetskega omrežja (ENTSO-E)
Laurent Schmitt je na konferenci o izzivih prožnosti sodobnega elektroenergetskega sistema FLEXCON2017 v Amsterdamu poudaril, da ima prenosno omrežje osrednjo vlogo pri zanesljivi oskrbi odjemalcev z električno energijo. Ta vloga se bo v prihodnje vse bolj uresničevala tudi prek zagotavljanja prožnosti sistema.
»Eden osrednjih izzivov za evropske operaterje prenosnih omrežij je zagotavljanje zanesljivega obratovanja ob hkratni integraciji vse večjega deleža razpršenih, nestanovitnih obnovljivih virov v omrežje. Implementacija novega paketa zakonodaje posega tudi v obratovanje prenosnih omrežij in na trg električne energije ter spreminja pretekle vzorce in prakso. Položaj danes je precej drugačen kot je bil včasih, ko je obratovanje sistema temeljilo na proizvodnji električne energije iz manjšega števila klasičnih, velikih elektrarn,« je poudaril Schmitt in dodal, da so današnji sistemski izzivi le začetek zgodbe, ki bo v desetih ali petnajstih letih dosegla bistveno večje razsežnosti.
»V celotnem elektroenergetskem sistemu bomo potrebovali več prožnosti in na to se moramo pripraviti vsi akterji, od proizvajalcev prek sistemskih operaterjev do odjemalcev ter regulatornih in tržnih akterjev.«
Prožnost terja nove poslovne modele, tudi operaterjev
Med dejavniki uspeha za zagotovitev zanesljivega obratovanja omrežij je poudaril pomen tesnejšega sodelovanja med sistemskimi operaterji prenosnih in distribucijskih omrežij. »V ENTSO-E si na strateški ravni prizadevamo za izboljšanje sodelovanja, zato razvijamo skupne platforme za nevtralno upravljanje in izmenjavo podatkov ter za učinkovito koriščenje ponudbe prožne proizvodnje in odjema, kar pomembno prispeva k odpravi zamašitev v omrežju in k izravnavi odstopanj,« je udeležencem konference razložil Schmitt in dodal, da imajo sistemski operaterji pomembno vlogo tudi pri spodbujanju aktivnega odjema pri industrijskih, vse bolj pa tudi pri gospodinjskih odjemalcih.
»Operaterji prenosnih in distribucijskih omrežij morajo razviti nove poslovne modele, znotraj katerih bodo sprejeli svojo novo vlogo, v veliki meri povezano z izzivi zagotavljanja prožnosti sistema. Razumeti morajo, da v novih razmerah ne bo »nihče nikogar pojedel«, ampak mora vsak odgovorno odigrati svoj del, pri tem pa brez sodelovanja ne gre,« je bil slikovit Schmitt.
Združevanje trgov na debelo in drobno
V okviru ključnih naslednjih korakov oblikovanja trga prožnosti Schmitt izpostavlja tudi združevanje trgov z električno energijo na debelo in na drobno. »Le z združitvijo trgov in s tem povezanim razvojem novih storitev bomo lahko k sodelovanju ustrezno spodbudili vse ponudnike in porabnike prožnosti ter tako maksimirali vrednost za odjemalce,« poudarja Schmitt in dodaja, da se v ENTSO-E zavedajo tudi izzivov, povezanih z izobraževanjem in ozaveščanjem odjemalcev, katerih aktivnejša in odzivnejša prihodnja vloga bo izrazito pomembna za stabilnost sistema.
Konferenca FLEXCON2017 se je včeraj zaključila z zanimivimi prispevki, med drugim tudi o elektromobilnosti in pametnem polnjenju, trgu toplotnih črpalk, razvoju tehnologij veriženja blokov v energetiki ter s predstavitvijo različnih pristopov k spodbujanju aktivnega odjema in s tem povezanim premagovanju ovir na strani odjemalcev.