Evropski parlament in Svet EU sta sprejela začasni dogovor o instrumentu za povezovanje Evrope (CEF) kot delu dolgoročnega proračuna EU 2021–2027.
Novi program bo Evropi pomagal doseči podnebno nevtralnost v skladu s predlogom Čist planet za vse ter podpiral razvoj infrastrukture za varno, čisto, zanesljivo in povezano mobilnost, kakor je Komisija predlagala v svežnju Evropa v gibanju. Podprl bo tudi okolju prijazne oblike prevoza, kot je železnica, ter postavljanje polnilnih mest za vozila na alternativni pogon. Prav tako bo omogočil dokončanje osrednjega prometnega omrežja do leta 2030 ter prehod na čisto energijo in doseganje ambicioznih podnebnih ciljev. Tako bo Evropa lahko uveljavila vodilno vlogo v svetu pri uporabi obnovljivih virov energije.
Evropska komisarka za promet Violeta Bulc je ob tej priložnosti dejala, da je novi instrument za povezovanje Evrope v središču evropskega prometa. Zagotovil bo povezljivost, pospešil dekarbonizacijo in digitalizacijo gospodarstva EU ter ustvaril sinergije med prometno, energetsko in digitalno infrastrukturo. Predvsem pa bo EU omogočil, da do leta 2030 zaključi svoje osrednje prometno omrežje, ki je hrbtenica enotnega trga in podpira potrebe logističnih operaterjev in potnikov.
Po besedah evropskega komisarja za podnebne ukrepe in energijo Miguela Arias Cañeta bo ta sporazum EU omogočil, da zgradi infrastrukturo, potrebno za prehod na čisto energijo in bo pomagal doseči ambiciozne podnebne in energetske cilje do leta 2030. Okrepljen instrument za povezovanje Evrope bo ključnega pomena za nadaljnje povezovanje energetskega trga, pomoč pri prodiranju obnovljivih virov energije in povečanje varnosti oskrbe. Prav tako bo novi program EU pomagal dokončati strateške projekte, ki so ključni za energetsko unijo.
V naslednjem koraku morata začasni sporazum Evropski parlament in Svet EU potrditi še uradno.
Instrument za povezovanje Evrope finančni prispevek sicer v glavnem omogoča v obliki nepovratnih sredstev z različnimi stopnjami sofinanciranja, odvisno od vrste projekta. V okviru proračuna 2014–2020 je na voljo 23,5 milijarde evrov nepovratnih sredstev za sofinanciranje projektov TEN-T v državah EU. Program CEF je do zdaj podprl 688 projektov v skupni vrednosti 22,9 milijarde evrov, kar je spodbudilo za 48,1 milijarde evrov skupnih naložb v EU.