Na GZS je danes potekalo tradicionalno srečanje energetskih menadžerjev, tokrat namenjeno predvsem razpravi o učinkovitejši rabi energije.
V obdobju recesije in velikih pritiskov na znižanje stroškov so ukrepi učinkovite rabe energije izjemno pomembni. Dobre projekte pa lahko pripravijo samo visoko usposobljeni energetski menedžerji, je v uvodnem nagovoru na tradicionalnem seminarju za energetske menedžerje poudaril mag. Vekoslav Korošec, direktor Združenja za inženiring na GZS. Kot je dejal, si je Slovenija pri učinkoviti rabi energije postavila visoke cilje, ki jih je možno doseči samo z izobraževanjem naročnikov in uporabnikov, ter hkrati izrazil prepričanje, da je lahko sedanja gospodarska kriza za inženirje tudi zanimiv izziv. V okviru evropskih projektov za energetsko sanacijo stavb se namreč v obdobju od 2014 do 2020 predvideva veliko sredstev (okoli 20 odstotkov kohezijskih sredstev) in, če jih bomo znali izrabiti, je dejal mag. Vekoslav Korošec, lahko to pomembno prispeva h gospodarski rasti.
Da je učinkovita raba energije res pomembna za našo državo, je potrdil tudi SIlvo Škornik, direktor sektorja URE in OVE na direktoratu za energijo, ki je ob tem omenil pravkar potrjeno novo evropsko direktivo o energetski učinkovitosti. Kot je povedal, za povečanje energetske učinkovitosti ministrstvo za infrastrukturo in prostor namenja 188 milijonov evrov kohezijskih sredstev – od tega je ostalo 44 milijonov evrov za leto 2013,32 milijonov evrov pa za leto 2014. Ta teden bo objavljen tudi razpis za obnovo stavb v lasti lokalnih skupnosti, pri čemer bo razpisanih kar 52 milijonov evrov. Ker je predvideno 100-odstotno sofinanciranje, bodo lokalne skupnosti,ki se bodo prijavile na omenjeni razpis, morale zagotoviti samo sredstva za DDV. Ob tem je še dodal, da bo skušalo ministrstvo,če bo na področju prometa ostalo kaj sredstev,le- ta prerazporediti za dodatno energetsko obnovo stavb.
Matija Tacer, vodja elektroenergetike v podjetju Iskra Sistemi in Evropski energetski menedžer 2010, pa je predstavil, kako so v njihovi družbi izboljšali učinkovitost energetskih postrojev. Rešitve so iskali v smeri, kako ustvariti možnosti za večletno stabilno poslovanje programa termoenergetike. Pri tem so želeli omogočiti obračun dobave energentov na osnovi dejanske porabe, zagotoviti zahtevano zanesljivost in energetsko učinkovitost in s prihranki z naslovna povečevanja energetske učinkovitosti zagotoviti primernost donosnost vloženih sredstev. »Poznavanje energijskih tokov je osnova za spremljanje finančnih tokov in vrednotenje gospodarnosti posameznih procesov,« je poudaril Matija Tacer. Po njegovih besedah je za sistematično in strokovno delo treba že na začetku vzpostaviti pogoje za delo, kar pa je pogosto težko, saj je to povezano s stroški. A le z ustreznim načinom dela lahko pridemo do prihrankov, pri čemer pa je ključnega pomena podpora vodstva,je poudaril Matija Tacer.(bj) Povzeto po sporočilu za javnost.
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo