Energetika

S predlaganimi ukrepi želijo izboljšati kakovost zraka

GIZ za distribucijo zemeljskega plina je na MOP poslalo predloge na Odloke o načrtu za kakovost zraka na območju večjih slovenskih občin.

S predlaganimi ukrepi želijo izboljšati kakovost zraka

Gospodarsko interesno združenje za distribucijo zemeljskega plina želi z omenjenimi predlogi,  ki jih je poslalo na Ministrstvo za okolje in prostor, bolje izkoristiti zemeljski plin za izboljšanje kakovosti zraka, in sicer tam, kjer so plinovodna omrežja že zgrajena ali še bodo.

»To je že praksa v zahodni Evropi, in sicer tako pri ogrevanju kot v prometu. Prav z zemeljskim plinom lahko bistveno vplivamo na izboljšano kakovost zraka in to v večini slovenskih mest, kjer se že vrsto let spopadajo s slabo kakovostjo le-tega,« poudarja Urban Odar, direktor GIZ za distribucijo zemeljskega plina.

GIZ DZP že vrsto let vodi osveščevalno kampanjo  

Zaključuje se javna obravnava Odlokov o načrtu za kakovost zraka na območju Mestne občine Kranj, Mestne občine Maribor, Mestne občine Murska Sobota, Mestne občine Novo mesto, Mestne občine Ljubljana, Mestne občine Celje in Zasavja. Zato so se v GIZ za distribucijo zemeljskega plina, ki že vrsto let podaja predloge za izboljšanje kakovosti zraka, hkrati pa vodi širšo osveščevalno kampanjo o vplivu uporabe zemeljskega plina na kakovost zraka, odločili, da tudi tokrat izrazijo svoje predloge na odloke v javni obravnavi.

»Menimo, da predlagani ukrepi v naših dopolnilih zagotavljajo boljšo kakovost zraka v Sloveniji. Pri tem je pomembno, da so predlagani ukrepi hitro uresničljivi in tudi ekonomsko učinkoviti,« še pojasnjuje Urban Odar.

Nekatere naprave že izkoriščajo obnovljive vire energije

V omenjenih dopolnitvah je navedeno tudi, da pri prenosu energije po slovenskem plinovodnem omrežju ni izgub in da je ogrevanje s sodobnimi plinskimi tehnologijami energetsko zelo učinkovito - sodobne plinske naprave imajo visoke energetske izkoristke, nekatere med njimi pa že izkoriščajo obnovljive vire energije. Z uporabo teh naprav je mogoče bistveno izboljšati kakovost zraka.

»Občine in država naj uredijo prioritetno rabo zemeljskega plina na območjih, kjer plinovodno omrežje že obstaja ali se predvideva izgradnja novega omrežja. Tej strategiji naj sledi Eko sklad s podeljevanjem finančnih spodbud za večje priključevanje na plinovodno omrežje, istočasno pa na teh območjih ni smiselno finančno spodbujati drugih individualnih načinov ogrevanja,« je med drugim še zapisano v dopolnitvah GIZ DZP na predlagane občinske odloke.