Kot je povedal vodja vzdrževanja v Soških elektrarnah Nova Gorica Gorazd Leban, so januarja letos začeli z demontažo agregata 2, konec aprila z demontažo agregata 1, demontirajo pa tudi druge sisteme, ki so predvideni za zamenjavo.
»Potekajo tudi pripravljalna dela za montažo novega transformatorja. Demontirane generatorje smo odpeljali na deponijo, razen generatorja 1, ki ga bomo restavrirali in razstavili kot spomenik tehniške dediščine. Montažo agregata 2 bomo predvidoma zaključili do konca letošnjega septembra. Potem bomo približno dva meseca izvajali teste, proti koncu novembra pa je predviden pričetek poskusnega obratovanja. Poskusno obratovanje agregata 1 pa je predvideno v marcu leta 2018,« je pojasnil Gorazd Leban.
Roman Mugerli, ki je pri tem projektu zadolžen za operativno usklajevanje, je povedal, da je projekt še dodatno zahteven zaradi tega, ker se sočasno izvaja tudi projekt obnove RTP stikališča 110 kV. »Tu gre za postopen prehod iz odprtega stikališča v zaprto stikališče v GIS izvedbi, kar bo predvidoma trajalo več kot eno leto. Tu sta vključeni tudi elektrarna Plave II, ki bo prva prešla na obratovanje v novem sistemu, pozneje pa še Plave I. Na to stikališče je vezana tudi tovarna Salonit Anhovo, ki je iz tega stikališča preko daljnovoda radialno napajana.«
Kombinira se med faznim in istočasnim načinom
Druga faza rekonstrukcije HE Plave I Obnova zajema tudi zamenjavo drugih elektrarniških električnih in strojnih sistemov. »V sklopu prenove se bodo izvedla tudi vsa pripadajoča gradbena in obrtniška dela. Potek rekonstrukcije je zasnovan tako, da se kombinira med dvema načinoma: med faznim - en od obeh agregatov deluje in istočasnim načinom - rekonstrukcija se izvaja istočasno, na obeh agregatih. V tem času elektrarna ne obratuje. S kombinacijo obeh načinov je možno zagotoviti varno in kvalitetno delo ob čim manjši izgubi proizvodnje med neobratovanjem agregatov,« je poudaril vodja prenove HE Plave I Rajko Volk, direktor tehničnega sektorja v družbi SENG.
K temu je dodal, da je glavni cilj investicije nadaljevanje že leta 1999 zaključene prenove, ki je takrat zajemala predvsem zamenjavo turbin. Druga faza rekonstrukcije HE Plave I bo zajemala prenovo preostale, rekonstrukcije potrebne, elektro in strojne opreme, ki je zaradi starosti na izteku obratovalne dobe. S prenovo se bo tako podaljšala življenjska doba elektrarne. Ena od večjih pridobitev je tudi v tem, da bodo vgrajene tehnologije in oprema okolju prijaznejše.
HE Plave I proizvaja obnovljivo energijo že 76 let
V Soških elektrarnah Nova Gorica upravljajo 21 malih in 5 velikih hidroelektrarn ter prvo in edino črpalno hidroelektrarno v Sloveniji, ČHE Avče. Družba ima dolgoletno tradicijo. Nekatere njihove hidroelektrarne obratujejo že več kot sto let, zato je skrbno vzdrževanje naprav ključnega pomena za kakovostno proizvodnjo obnovljive energije.
HE Plave je na reki Soči doslej brez večjih posodobitev nemoteno obratovala že od leta 1940. Obnovljivo energijo torej proizvaja že 76 let. Ta akumulacijsko-derivacijska hidroelektrarna skupaj s HE Plave II (2002) obratuje glede na razpoložljiv pretok - v pasu ali vršno, in sicer sinhrono s čelnima elektrarnama HE Doblar I in HE Doblar II.
Elektrarna Plave začela obratovati v daljnem letu 1940
Začetki raziskovalnih del za HE Plave I segajo v leto 1936, ko je bilo določeno mesto za jez pri naselju Ajba in lokacija strojnice HE Plave v kraju Plave. V pod zemljo zgrajeno strojnico sta vgrajeni dve Kaplanovi turbini Echer-Wyss, moči po 11.800 kM in dva trifazna generatorja Marelli z zmogljivostjo 11.000 kVA, 10.5 kV in 42 Hz. Strojnico z akumulacijskim bazenom Ajba povezuje dovodni rov podkvaste oblike v skupni dolžini 6.542 m. Elektrarna je začela obratovati 31. maja 1940.
V obdobju po II. svetovni vojni je HE Plave I s svojimi zmogljivostmi oskrbovala slovensko Primorje in Istro. S HE Doblar I sta pokrivali 40 % takratnih slovenskih potreb po električni energiji. Sočasno z obema elektrarnama je bilo zgrajeno tudi nekaj pomembnih daljnovodov za prenos električne energije do porabnikov.
Prva faza prenove je bila uspešna zaključena leta 2014
Z izgradnjo HE Solkan leta 1984 in z doinstalacijo ter gradnjo vzporednih HE Doblar II in HE Plave II med letoma 1996 in 2002 se je začrtala strateška odločitev o bolj učinkovitem izkoriščanju razpoložljivega vodnega potenciala. Izsledki številnih raziskav so pokazali, da optimalno delovanje zahteva poenotenje instaliranega pretoka celotne verige HE na Soči na 180 m3/s. Ta odločitev je zahtevala najprej celovito prenovo najstarejše hidroelektrarne na Soči, HE Doblar I, iz leta 1939, ki kot prva v verigi prevzema vlogo čelne elektrarne. Prva faza njene prenova je bila uspešno zaključena v letu 2014.
Projekt druge faze prenove razdeljen na več sklopov
Omenjeni projekt je razdeljen na naslednje sklope: LOT G – dobava in montaža generatorjev, LOT EE – dobava in montaža elektro opreme, LOT T – obnova turbin in tehnološke opreme, LOT A – gradbena dela in LOT PO – aplikativna programska oprema in licence.
Rekonstrukcija HE Plave I obsega zamenjavo obeh generatorjev z vzbujalnim sistemom in ostalih pripadajočih tehnoloških sistemov, ki obratujejo že 75 let. V okviru prenove se bo zamenjalo vzbujalne sisteme generatorja in mrežni transformator. Prav tako se bo prenovilo 10,5 kV stikališče, vključno s sistemi lokalne avtomatike in lastne rabe.
Poleg zamenjave elektro opreme se bo izvedla revitalizacija obstoječih turbin, ki sta bili zamenjani že leta 1999 z rekonstrukcijo gonilnikov in turbinskih regulatorjev ter hidromehanske opreme na prelivni zapornici. V sklopu prenove se bo izvedlo tudi vsa pripadajoča gradbena in obrtniška dela ter vsa dela, ki jih zahteva gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo takega objekta v današnjem času.
Istočasno poteka tudi rekonstrukcija 110 kV RTP Plave
V okviru rekonstrukcije se bo posodobilo pripadajoče elemente 110 kV stikališča, srednje napetostne opreme, glavnih razvodov in pod razvodov 0,4 kV izmenične lastne rabe, napajanja in razvodov 110 V enosmerne lastne rabe.
Kot je dejal Rajko Vovk, bo pri obnovi HE Plave potrebno opremo, ki se bo vgrajevala, prilagoditi oziroma uskladiti z že obstoječo opremo in možnostmi omejenega prostora. »Ker istočasno poteka tudi rekonstrukcija bližnje 110 kV RTP Plave, katere investicijo vodi ELES, je potrebna tudi sprotna koordinacija med potekom obeh projektov. Ker gre v tem primeru za obnovo že obstoječe hidroelektrarne in ne za novogradnjo, smo pri zasnovi projekta posebno pozornost namenili času, v katerem elektrarna ne bo obratovala, da bi bil čim manjši izpad proizvodnje.«
Naprave in objekti SENG so redno in dobro vzdrževani
Hidroelektrarne, ki jih upravlja družba Soške elektrarne Nova Gorica, obratujejo zanesljivo in imajo visok nivo obratovalne pripravljenosti, kar se kaže tudi v faktorju obratovalne pripravljenosti HE, ki je realiziran v povprečni višini 0,99. Visoka obratovalna pripravljenost je namreč mogoča le s preventivnimi vzdrževalnimi pregledi in z rednim vzdrževanjem naprav.
Zanesljivo obratovanje kljub starosti objektov, ki je nadpovprečna tako znotraj skupine HSE kot v svetu, je odraz dobre izgradnje ter skrbnega in kakovostnega vzdrževanja z namenom zanesljive proizvodnje obnovljive električne energije, so še poudarili v SENG-u.