Pretehtal je pomemben napredek pri uporabi trdnih nenevarnih odpadkov v energetski strukturi.
Salonit Anhovo ima v postopku poskusnega obratovanja namreč investicijo, s katero bo povečal delež uporabe alternativnih goriv s 60 na 75 odstotkov. Pri tem bo cementarna prihranila več kot deset tisoč ton letnih izpustov CO2. Proizvodna lokacija v Anhovem bo dosegla nivo izpusta CO2 0,737 kg CO2/kg klinkerja, kar je znatno pod ustreznim primerjalnim standardom EU. Če primerjamo pričakovan razvoj ključnih kazalnikov, je Salonit Anhovo danes na ravni, ki jo bo dosegla industrija glede specifične porabe energije predvidoma v letu 2025. Glede deleža klinkerja v cementu in specifičnih CO2 izpustov bo industrija predvidoma na današnji ravni Salonita Anhovo v letu 2030, zato investicijo s posojilom v višini 15 milijonov evrov podpira tudi EBRD.
Direktor oddelka okolje in trajnostni razvoj v EBRD Dariusz Prasek je ob predaji nagrade povedal, da so v EBRD nagradili dosežek Salonita Anhovo na področju alternativnih goriv. To je odličen primer, kako inovativna in specifično prilagojena rešitev prinaša prednosti tako pri poslovanju podjetja kot zmanjševanju vplivov na okolje. Ta investicija bo po njegovem prepričanju zagotovila pomembne prihranke pri stroških, prispevala k operativnemu prestrukturiranju in podpirala energetsko učinkovitost Salonita Anhovo z dvigom deleža alternativnih energentov v energetski strukturi.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je poudaril, da je Salonit Anhovo med vodilnimi v Sloveniji pri proizvodnji gradbenih materialov. Proizvodnja cementa je energetsko zahtevna, zato je vesel prizadevanj lastnikov, vodstva in zaposlenih, da s tako izjemno trajnostno rešitvijo dosegajo odlične poslovne in okoljske rezultate. Vsekakor je to sijajen primer inovacije – utemeljitev nagrade tudi potrjuje, da je cementarna med vodilnimi na evropskem nivoju, je še dejal.
Predsednik uprave Salonita Anhovo Julijan Fortunat pa je ob prejemu nagrade izpostavil, da je v Sloveniji je iz cementa iz Salonita Anhovo zgrajenih kar polovica objektov, proizvodnja tega materiala pa je energetsko zahtevna. Naša ekipa je zato na podlagi 30-letnih izkušenj pri uporabi odpadkov kot gorivo oblikovala rešitev, ki je bila nagrajena tudi s strani EBRD, je povedal Julijan Fortunat. Kljub zahtevnemu poslovnemu okolju ter dolgim in zahtevnim postopkom pridobivanja dovoljenj jim je uspelo zgraditi proizvodno linijo, ki je pred drugimi v širši regiji. Rezultati so zagotovo spodbuda, da bodo z inovativnimi rešitvami in lastnim razvojem še naprej tlakovali pot v trajnostni razvoj in umeščanje proizvodnje cementa v sistem krožnega gospodarstva, je še poudaril.