Poslanci bodo jutri na nujni seji Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor odločali o noveli Energetskega zakona (EZ-1C) glede samooskrbe.
Gre za predlog, ki opredeljuje skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE). Predlog širi samooskrbo z električno energijo iz OVE na energetske skupnosti. S tem samoooskrbo omogoča tudi za večstanovanjske stavbe in odpira možnost uporabe streh občinskih stavb za samooskrbo prebivalcev, ki živijo v bližini, so pred jutrišnjim odločanjem sporočili iz organizacije Greenpeace v Sloveniji.
Organizaciji Focus, društvo za sonaraven razvoj in Greenpeace v Sloveniji podpirata predloga zakona. Predlog so podprli tudi Državni svet (Komisija za lokalno samoupravo in regionalni razvoj), Skupnost občin Slovenije, Javna agencija RS za energijo pa je komentirala, da predlog upošteva smeri razvoja predvidenih sprememb evropske zakonodaje, ki v prehodu na večji delež OVE področje samooskrbe z električno energijo šteje kot enega od pomembnejših dejavnikov.
Kot meni predstavnik društva Focus dr. Tomislav Tkalec, bi sprejem predloga imel mnogotere koristi. »Skupnost prebivalcev, ki živijo v blokovskem naselju, bi lahko postavila skupno sončno elektrarno na strehi lastne stanovanjske stavbe, bližnjih garaž ali občinske stavbe (šola, vrtci, kulturni dom, gasilski dom….). V primeru postavitve sončne elektrarne na občinski strehi bi lahko za občino to pomenilo vir zaslužka preko oddaje strehe (najemnina). Na ta način bi lahko od projekta imela koristi celotna lokalna skupnost, znižali bi emisije CO2 ter prispevali k uresničevanju državnega cilja za povečanje deleža OVE,« poudarja dr. Tkalec.
Predstavnica organizacije Greenpeace v Sloveniji Katja Huš pa opozarja, da ne bi bilo pametno, da bi ljudem preprečevali, da z nekaj prihranki sodelujejo v postavljanju sončne elektrarne na strehi bližnje šole, njihov delež proizvedene energije v skupni elektrarni pa bi se jim odštel od lastnega računa za elektriko. »Bilo bi prav neumno, da ne bi omogočili tako dobrih energetskih projektov, ki bi jih lahko izvajale občine skupaj s svojimi prebivalci. Po štirih letih stagnacije na področju čistih energetskih virov, imajo poslanci priložnost, da odprejo vrata energetike za prebivalce. Pričakujemo, da bodo to priložnost izkoristili in predlog podprli,« pravi omenjenjena predstavnica.
Ob tem so v obeh organizacijah še poudarili, da bi lahko do leta 2050 lastno električno energijo iz sonca in vetra proizvajalo več kot 900 tisoč prebivalcev Slovenije, kar predstavlja skoraj polovico celotne populacije. S tem bi zadovoljili četrtino potreb Slovenije po električni energiji. (mj)