(Foto: Wikimedia Commons)
Konec marca je Evropska komisija predstavila »Strategijo za Unijo pripravljenosti«, seznam 30 ključnih ukrepov, ki naj bi v luči povečanih geopolitičnih nestabilnosti in podnebnih groženj povečali pripravljenost EU na spopadanje s prihodnjimi krizami, od naravnih ujm do morebitnih oboroženih spopadov.
Del ukrepov se nanaša tudi na ravnanje prebivalstva. Tako naj bi javnost spodbujali k ohranjanju zalog osnovnih dobrin za vsaj 72 ur.
Eden od potencialnih scenarijev v izrednih razmerah je tudi razpad evropskega elektroenergetskega omrežja. Ker je zanesljiva dostopnost zadostnih količin elektrike ključna za delovanje sodobne družbe, nas je zanimalo, koliko nam lahko v primeru izrednih razmer pomaga samooskrbna sončna elektrarna na strehi. Ali bo delovala tudi v primeru razpada omrežja in nam zagotavljala nekaj elektrike vsaj v času, ko nanjo sije sonce?
»Z večino sončnih elektrarn si ne morete pomagati«
»S takimi sončnimi elektrarnami, kot jih ima nameščenih večina ljudi, si v primeru razpada omrežja ne morete pomagati,« je jasen Andrej Škerlak, vodja službe za prodajo v družbi Gen-I Sonce.
Večina sončnih elektrarn po strehah hiš je namreč nameščenih po konceptu samooskrbe oz. letnega net meteringa. Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo pa določa, da se mora naprava za samooskrbo v primeru izpada omrežja samodejno izklopiti in ne sme oddajati energije v omrežje.

Andrej Škerlak (Foto: Staš Zgonik)
"Poglavitni razlog za to, da se morajo samooskrbne sončne elektrarne ob izpadu omrežja izklopiti, je varnost vzdrževalcev na omrežju,« pojasnjuje Andrej Škerlak. »Pred vsakimi vzdrževalnimi deli morajo omrežje izklopiti, ob delujočih sončnih elektrarnah pa bi lahko bili izpostavljeni nevarnosti električnega udara.«
Tudi sicer običajni razsmernik sončne elektrarne, ki enosmerni električni tok pretvarja v dvosmernega, za delovanje potrebuje signal iz omrežja za uravnavanje napetosti in frekvence. »Ob izpadu omrežja te reference nima in ne more delovati,« je pojasnil Škerlak.
Kaj potrebujete za neodvisnost od omrežja?
Napajanje hiše neodvisno od omrežja, čemur se strokovno reče otočno obratovanje, pa je mogoče v primeru, da imate zraven sončne elektrarne nameščeno še baterijo. Istočasno pa bi morali klasični razsmernik zamenjati z drugačnim tipom naprave, ki se mu reče hibridni razsmernik.
»Če bi si kot lastnik sončne elektrarne želel omogočiti otočno obratovanje, bi si moral urediti tri stvari – baterijski hranilnik, hibridni razsmernik in še določene komponente, ki omogočajo otočno obratovanje. To si je mogoče urediti tudi naknadno, ko je sončna elektrarna že postavljena,« pojasnjuje Škerlak.
Naknadna namestitev baterijskega hranilnika k obstoječi samooskrbni sončni elektrarni z všteto subvencijo pri Gen-i Sonce stane v povprečju od 4.000 do 5.000 evrov, odvisno od izbrane kapacitete baterije. Za dodatne komponente, ki omogočajo otočno obratovanje, pa je strošek še med 500 in 800 evri.
Obramba pred žledom in nihanjem napetosti
Zanimanja za sončne elektrarne, ki bi omogočale otočno obratovanje, pri strankah Gen-i Sonce ni veliko, nam je povedal Škerlak. Se pa nekatere njihove stranke ravno s tem namenom odločajo za naknadno namestitev baterijskega hranilnika. »Iskreno, neke velike finančne koristi si od naknadne namestitve baterije v primeru, da so vključeni v sistem net meteringa, trenutno niti ne morejo obetati, večina se za naknadno namestitev baterije odloča ravno zaradi možnosti otočnega delovanja v primeru izpada omrežja.«
Ni pa za zdaj zaznal, da bi bil povod za to strah pred morebitnim vojnim stanjem. »Bolj gre za strah pred naravnimi nesrečami, kakršen je bil pred dobrim desetletjem žled, ko je bilo kar precej odjemalcev tudi več dni brez elektrike. Nekateri pa imajo zaradi same mikrolokacije objekta težave s stabilnostjo elektrike iz omrežja, ki jih želijo rešiti z vgradnjo baterij.«
Otočno obratovanje onemogoča pametno upravljanje
Glavnina sončnih elektrarn s hranilnikom, ki jih namestijo pri Gen-i Sonce, sicer ne omogoča otočnega obratovanja, ker je ta funkcija nezdružljiva z njihovo storitvijo pametnega upravljanja. »Trenutno glavnino svoje prodaje osredotočamo ravno na produkt, ki se mu reče pametna samooskrba. Namestimo elektrarno in hranilnik, Gen-i pa prevzame upravljanje hranilnika in stranki zagotavlja določene prihranke. Če se stranka odloči za možnost otočnega obratovanja, potem ji ne moremo ponuditi pametnega upravljanja in se računica nekoliko poslabša.«