Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije apelira na Vlado RS in politike, naj pred odločitvami naredijo dolgoročne projekcije učinkov.
SDE Slovenije odločno nasprotuje prodaji slovenskih energetskih podjetij, saj je prodaja energetike po njegovem mnenju dolgoročno strateško in poslovno zgrešena odločitev, so jasno poudarili na današnji novinarski konferenci SDE Slovenije. Sogovorniki iz SDE: predsednik SDE Branko Sevčnikar ter Valter Vodopivec in Marko Golob, so prepričani, da energetika v domačih rokah pomeni dolgoročno energetsko neodvisnost, saj je to dejavnost, ki ima s svojim delovanjem multiplikativen učinek na vse ostale dejavnosti.
»Država je lahko dober gospodar, kar kaže tudi podatek, da ima Slovenija četrto najbolj učinkovito energetsko omrežje za distribucijo v EU, velik del potreb po energiji pokrivajo naše lastne kapacitete. Ostaja prostor za rast, ki ga lahko in ga moramo izkoristiti. Ne potrebujemo tujih lastnikov, ampak profesionalno vodstvo, ki bo zasledovalo tržno usmerjene cilje in nacionalno energetsko strategijo,« so menili omenjeni sogovorniki.
SDE zagovarja 100-odstotno državno lastništvo
V apelu na predsednico vlade in politike so sogovorniki iz SDE Slovenije še dodatno pojasnili, da uspešna energetska podjetja ustvarjajo dobiček, in da so tudi slovenska med njimi. Slovenska energetika je v letu 2012 ustvarila 320 milijonov evrov čistega dobička, kar predstavlja 12,1 odstotka čistega dobička vseh gospodarskih družb! Zato v SDE Slovenije zagovarjajo 100-odstotno državno lastništvo.
V SDE Slovenije se vprašujejo, zakaj bi se država odpovedala podjetjem, ki so lahko dolgoročno uspešna. »Ne prodajmo energetike za kratkoročno krpanje proračunske luknje za ceno lastne dolgoročne energetske odvisnosti! Zaradi visoke stopnje integriranosti v ostalo gospodarstvo pa naložbe v energetski sektor niso le politična, temveč predvsem gospodarska rešitev,« so poudarili.
SDE: Zamenjajmo vodstvo, ne lastnika!
»Prodaja je dolgoročno strateško in poslovno zgrešena odločitev. Zamenjajmo vodstvo, ne lastnika! Država pri upravljanju podjetij v mnogih primerih ni dober gospodar, tudi s področja energetike, a kratkoročno krpanje proračunske luknje s prodajo energetskih podjetij je dolgoročno strateško in poslovno zgrešena odločitev.
Nimamo energetske strategije, nimamo ustreznega vodstva energetskih podjetij in celotna panoga je trenutno podcenjena. Zato tudi obstaja trenutno precejšnje povpraševanje za nakup energetskih podjetij, saj je interes tujega kapitala izključno dobiček.
Ne moremo in ne smemo si delati utvar o zasebnem tujem kapitalu. Država mora v svoja energetska podjetja postaviti strokovno in ustrezno usposobljeno vodstvo, ki bo zagotavljalo energetskim podjetjem nadaljnjo rast, razvoj, varnost za zaposlene ter trajnostno naravnanost podjetja,« so poudarili v SDE Slovenije.
Predstavniki SDE vidijo ključne koristi za slovenskega potrošnika državljana v dolgoročni energetski neodvisnosti, v nižji ceni elektrike, v dolgoročnem potencialu za razvoj gospodarstva in konec koncev v rednih prilivih v državno blagajno. Po njihovih besedah panoga prinaša dobiček v državno blagajno, brez dobička pa tudi interesa tujcev ne bi bilo.
Ob tem so v SDE opozorili še na druge vidike
V nadaljevanju so omenjeni sogovorniki menili, da je Slovenija v preteklosti na področju energetike delovala zelo konzervativno, za tujce kot zelo zaprta država. »V SDE se zavedamo, da bi tuj kapital kratkoročno »pretresel« obstoječe ponudnike, vnesel več konkurenčnosti, a bodimo pri odpiranju vrat preudarni, vizionarski,« so poudarili.
Slovenija zadnjih 30 let nima težav pri preskrbi z električno energijo in jo celo izvaža, potrebuje le še učinkovit, uspešen menedžment, ima infrastrukturo, a nujnost vlaganj v energetsko infrastrukturo ni zaključena.
Danes je sistem prijazen potrošnikom, ob prodaji tujcem, pa bo »prijazen« delničarjem. Ustavila bi se vlaganja v infrastrukturo. Obstaja nevarnost, da se bo zmanjšalo število zaposlenih, tudi na povsem operativnih nivojih - pri vzdrževanju.
Privatizacija podjetij s področja energetike pa bi po prepričanju SDE pomenila tudi veliko nevarnost za dvig cen električne energije, kar bi še dodatno finančno obremenilo slovenska gospodinjstva in slovensko gospodarstvo. Podjetja s področja energetike so družbeno odgovorna, neposredno zaposlujejo več kot 10.500, posredno pa omogočajo preživetje več kot 42.000 posameznikom.
Proti prodaji energetike govorijo tudi tuje izkušnje
Na novinarski konferenci so omenili tudi izkušnje nekaterih držav (Nemčija, Madžarska, Velika Britanija), ki kažejo, da s prodajo ključnih nacionalnih infrastrukturnih podjetij država izgubi nadzor in neodvisnost, cene se dvignejo, ni ustreznega vzdrževanja in naložb v omrežje.
Na Madžarskem se je 15 let po privatizaciji energetskega sektorja pokazalo, da država ni več energetsko neodvisna, ker privatni lastnik ni vlagal v razvojne in vzdrževalne oddelke.
Na konferenci so omenili tudi cene električne energije v Italiji, ki so višje v povprečju za 15 do 20 odstotkov, ker niso energetsko samozadostni, 48-urno sesutje električnega omrežja v Veliki Britaniji, deprivatizacijo v drugem največjem nemškem mestu Hamburgu in druge primere s tega področja.
»Primeri iz tujine nazorno kažejo, česa v Sloveniji ne smemo dovoliti in storiti. Ne učimo se na lastnih napakah, predrago jih bomo plačali, tujec si bo kupnino hitro povrnil z dvigom cen, kar pomeni, da bomo nakup sofinancirali slovenski potrošniki in slovenska podjetja«, so sogovorniki iz SDE opozorili pred nepremišljenimi odločitvami.
In kdo plačuje te napake?
Ob koncu so še povedali, da številne države napake popravljajo s ponovno nacionalizacijo, saj se danes že zavedajo, da energetika v domačih rokah pomeni neodvisnost. »In kdo plačuje te napake? Davkoplačevalci! Apeliramo na Vlado RS in politike, naj naredijo dolgoročne projekcije učinkov pred tako pomembnimi odločitvami,« so sporočili predstavniki SDE Slovenije. (mj)