Aktualna dogajanja na področju energetike napeljujejo na misel, da se pripravlja privatizacija energetskega sektorja.
Sindikat dejavnosti energetike Slovenije ocenjuje, da so razmere v slovenskem energetskem sektorju postale nevzdržne. Po nihovem mnenju je kaplja čez rob dogajanje glede TEŠ 6, kjer se, kot pravijo, na račun davkoplačevalskega denarja politične stranke, različni lobisti in posamezniki ter ozke skupine prepirajo za čim večji kos pogače. Pri tem omenjeno skupino ne zanimajo posledice, ki jih njihova nespametna ravnanja puščajo za seboj.
V SDE še navajajo, da nenehna menjavanja vodstev elektroenergetskih podjetjih, ki sledijo menjavam vlade, onemogočajo učinkovito organiziranje slovenskega energetskega sektorja, ki je glede na evropska merila eno izmed treh najbolj urejenih in organiziranih v Evropi. Zasluga za takšno laskavo oceno pa gre po mnenju vodstva SDE predvsem zaposlenim v panogi, ki skrbijo za nemoteno distribucijo, uporabo in vzdrževanje slovenskega energetskega sistema. Zavedamo se, so zapisali v SDE, da je finančna slika v državi slaba, vendar sami ne zahtevamo nič takega, kar bi uničilo podjetja oziroma si želimo le pošteno plačilo za pošteno delo. Na drugi strani, pa smo v podjetjih vse pogosteje priča čudnim odločitvam, ki z izvajanjem aktualnih poslovnih načrtov nimajo nič skupnega. Zelo dobro poznamo usodo energetskih podjetij v vzhodni in jugovzhodni Evropi, kjer so prodali večinski državni delež v energetskem sektorju zahodnim multinacionalkam, in je potem posledično ob reorganizacijah delo izgubilo več deset tisoč delavcev, cene električne energije in drugih energentov so narasle, dobiček je odtekal v matične družbe, zaradi pomanjkanja investicijskih sredstev, slabega vzdrževanja in tudi pomanjkanja usposobljenega kadra pa se je v določenih okoljih sistem sesul.
Po mnenju SDE glede na aktualna dogajanja obstajajo resni namigi, da naj bi se podoben scenarij odvil tudi v Sloveniji, na kar pa SDE ne bo pristal in bo tudi z vsemi pravnimi sredstvi storil vse, da do tega ne pride.
Prav tako so v SDE nezadovoljni z izpeljano reorganizacijo distribucijskih podjetij, ki po njihovi oceni ni izpolnila pričakovanj in ni bila speljana v smeri, ki bi zagotavljala nadaljnjo kakovostno oskrbo odjemalcev.
V SDE ob vsem zapisanem še poudarjajo, da se država, ki ni neodvisna na področju energetike, ne more samostojno odločati o ničemer več.(bj)
Povzeto po sporočilu za javnost
E-novice
Dvakrat na teden v svoj e-nabiralnik prejmite novosti iz
področja elektrogospodarstva.
Prijavi se
Naročite revijo
Na leto izide 6 številk revije. Cena posamezne številke je 5 EUR, celoletna naročnina pa znaša 30 EUR + DDV.
Naroči revijo