Energetika

SDE se pripravlja na opozorilne stavke

V Sindikatu dejavnosti energetike so nezadovoljni z reševanjem perečih vprašanj in poskusi uvajanja sprememb brez argumentiranih razlogov.
SDE se pripravlja na opozorilne stavke
Predsedstvo Sindikata dejavnosti energetike Slovenije je na seji konec minulega tedna obravnavalo pereča vprašanja v slovenski energetiki in sklenilo,da bo začelo vse potrebne aktivnosti za izvedbo opozorilne stavke, ki bo potekala v različnih terminih in različnih energetskih podjetjih.
Kot so sporočili, vsa dosedanja prizadevanja za vzpostavitev socialnega dialoga žal niso bila preveč uspešna, prav tako pa niso naletela na razumevanje odgovornih tudi opozorila SDE, da sprememb v elektrogospodarstvu in širši energetiki ne gre sprejemati brez tehtnega premisleka. Na pobudo SDE je bila konec maja sklicana tudi nujna seja Odbora za infrastrukturo in prostor, na kateri so med drugim govorili tudi o vlogi zaposlenih v slovenski energetiki in pripravah Energetskega koncepta Slovenije, pa tudi o aktualnih razmerah v skupini HSE, problematiki termoelektrarne Trbovlje in načrtovanem združevanju elektrodistribucijskih podjetij. Večina udeležencev seje se je strinjala, daje treba pred razpravo in spremembami v elektrogospodarstvu sprejeti razvojno strategijo panoge, sprejeli pa so tudi dva sklepa. Odbor tako ministrstvu za infrastrukturo in prostor predlaga, da na eni izmed prihodnjih sej Odbora predstavi dosedanje aktivnosti pri pripravi Energetskega koncepta Slovenije ter drugič, da pristojno ministrstvo ustavi vse aktivnosti povezane z napovedanimi spremembami organiziranosti posameznih elektroenergetskih družb, saj je po mnenju odbora treba pred kakršnimi koli konkretnimi koraki sprejeti ustrezno razvojno strategijo.
Po mnenju SDE, pa  kljub vsem dosedanjim skupnim sestankom in predstaviti argumentiranih pogledov na reševanje aktualnih vprašanj v slovenskem elektrogospodarstvu  ter prizadevanjem za tvorni dialog,obstaja sum, da bodo odgovorni v energetiki ne glede na upravičene pripombe in ugovore vseeno skušali izpeljati načrtovane spremembe. Za SDE je tudi povsem nesprejemljivo, da se želi brez socialnega dialoga in brez argumentiranih razlogov vplivati na zmanjšanje števila zaposlenih v sistemu ter zmanjšanje pridobljenih pravic iz dela.
Predsedstvo SDE se je tako zaradi neupoštevanja socialnega dialoga in postavljanja sindikata in delavcev pred izvršena dejstva odločilo, da bo začelo z zaostrovanjem aktivnosti oziroma pripravami na opozorilne, v skrajnem primeru pa tudi na splošno stavko. (bj)
Brane Janjič
O avtorju