Energetika

SDE: Socialni dialog z vlado še ni stekel!

Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (krajše: SDE Slovenije), ki je po začetku pogovorov s predstavniki vlade preložil napoved stavke, zaradi zaostrenih razmer v slovenski energetiki vlado še naprej poziva k nujnemu socialnemu dialogu in k čim prejšnjemu reševanju problematike na področju ekonomske in socialne varnosti zaposlenih.  

Kot smo že pisali, se je SDE Slovenije marca sestal z ministrom...

SDE: Socialni dialog z vlado še ni stekel!

Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (krajše: SDE Slovenije), ki je po začetku pogovorov s predstavniki vlade preložil napoved stavke, zaradi zaostrenih razmer v slovenski energetiki vlado še naprej poziva k nujnemu socialnemu dialogu in k čim prejšnjemu reševanju problematike na področju ekonomske in socialne varnosti zaposlenih.  

Kot smo že pisali, se je SDE Slovenije marca sestal z ministrom za infrastrukturo in prostor Samom Omerzelom, sedanjim in prihodnjim predsednikom uprave Soda, Tomažem Kuntaričem in Matejem Pircem, predstavnikoma kabineta predsednice vlade in HSE.  

V zvezi s tem je Valter Vodopivec, član predsedstva SDE Slovenije, povedal, da so s predstavniki vlade začrtali prihodnje pogovore na področju socialnega dialoga in se dogovorili, da bodo oblikovali strokovne delovne skupine za razreševanje težav elektrodistribucij, Holdinga Slovenske elektrarne ter za zasavsko energetiko, Termoelektrarno Trbovlje in Rudnik Trbovlje-Hrastnik. Kljub prizadevanjem in opozorilom SDE Slovenije, pa socialni dialog z vlado še ni stekel, kar ni spodbudno. 

SDE Slovenije že večkrat opozoril na dejstva  

Predstavniki SDE Slovenije so na dosedanjih razpravah o tem, zakaj so proti prodaji energetike, že večkrat opozorili na vrsto dejstev, ki jih tisti, ki odločajo o usodi energetike, ne bi smeli prezreti. Kot so poudarili, se Slovenija ponaša s 4. najbolj učinkovitim energetskim omrežjem za distribucijo v EU (vir: Poročilo o stanju omrežja v Sloveniji, Direktorat za energetiko) ter velik del potreb pokriva z lastnimi zmogljivostmi.  

Poleg tega so omenili tudi, da je slovenska energetika profitabilna in stabilna zaradi vlaganj v raziskave in razvoj. V letu 2012 je ustvarila 320 milijonov evrov čistega dobička, kar znaša 12,1 odstotka čistega dobička vseh slovenskih gospodarskih družb.  

EU: Članice naj poskrbijo za energetsko samooskrbo!  

Dejstvo je tudi, da EU zahteva od držav članic, da poskrbijo za energetsko samooskrbo (vir: različne direktive EU in strategije z energijo). Električna energija je namreč ena od temeljnih dobrin sodobne družbe (cena električne energije je npr. v Italiji v povprečju višja za 15 do 20 odstotkov, ker niso energetsko samozadostni), zanesljiva oskrba z električno energijo pa je tudi osnova za razvoj in rast gospodarstva.  

Poleg tega so predstavniki SDE poudarili, da je panoga elektrogospodarstva (energetika) imela od nekdaj strateški pomen za državo tudi zaradi visoke stopnje integriranosti v ostalo gospodarstvo (neposredno zaposluje 10.500 in posredno 42.000 ljudi). Omenili so tudi dejstvo, da EU postopno podržavlja elektro podjetja.  

Zakaj SDE nasprotuje prodaji energetike  

SDE Slovenije nasprotuje prodaji slovenskih energetskih podjetij, ker prodaja pomeni zmanjšanje stroškov na račun: zmanjšanja vlaganj v razvoj in vzdrževanje infrastrukture, znižanja stopnje zanesljive in kakovostne oskrbe, nižanja stroškov dela, odpuščanja zaposlenih na dolgi rok (ukinitev podpornih služb, centralizacija). Jasno je tudi, da bi v Sloveniji ostali izvajalci, strategija pa bi bila v rokah večinskega lastnika.  

Nadalje je SDE Slovenije opozoril na dolgoročno zmanjšanje investicij v raziskave in razvoj omrežij, medtem ko mednarodne študije dokazujejo, da se vlaganje v raziskave in razvoj niso zmanjšale v državnih podjetjih. Med tehtnimi razlogi, ki govorijo proti prodaji energetike, je 48-urno sesutje električnega omrežja v Veliki Britaniji (vir: BBC World News, 21.1.2014), ko je slab milijon uporabnikov (gospodarstvo in gospodinjstva) ostalo brez oskrbe z električno energijo, saj privatni lastnik ni skoraj nič oziroma malo vlagal v omrežje.  

Nevarnost za dvig cen električne energije  

Nadalje je SDE Slovenije opozoril, da prodaja energetike pomeni preverjeno nevarnost za dvig cen električne energije (vir: Eurostat). V Sloveniji so namreč cene električne energije za gospodinjstva v spodnji tretjini v primerjavi z ostalimi državami EU. Upoštevati je treba, da je privatizacija podjetij s področja energetike velika nevarnost za dvig cen električne energije (obremenitev gospodinjstev, gospodarstva).  

Tehten razlog proti prodaji energetike je tudi deprivatizacija lokalnega električnega omrežja v Hamburgu, drugem največjem mestu v Nemčiji, zaradi: visokih cen električne energije, dodatnega 20-odstotnega zvišanja cen zaradi zakonodajnih zahtev ter nezadostnih vlaganj v razvoj omrežja. 

Država bi izgubila energetsko neodvisnost  

Med ostalimi razlogi proti prodaji energetike je SDE Slovenije omenil še, da bi država v tem primeru izgubila nadzor in energetsko neodvisnost. Kupec (tuji kapital) bi namreč razpolagal z osnovno dobrino, saj bi usodo slovenskega potrošnika in slovenskih podjetij posredno dali v roke tujcev. Tujci bi si kupnino hitro povrnil z dvigom cen, kar pomeni, da bodo nakup sofinancirali slovenski potrošniki in slovenska podjetja.  

O tem, zakaj prodaja energetike ne bi bila pametna, ne nazadnje govorijo tudi izkušnje Madžarske, ki po 15 letih odkupuje svoja energetska podjetja, ker ima slabo oskrbo z električno energijo zaradi nezadostnih vlaganj v omrežje s strani privatnih lastnikov. Dodatno so z Rusi podpisali pogodbo v vrednosti 15 milijard evrov za gradnjo jedrske elektrarne zaradi slabe oskrbe z električno energijo. 

Rešitve, ki jih predlaga SDE Slovenije  

Prodaja ključnih slovenskih proizvodnih energetskih podjetij (HSE, Gen Energija, distribucija) je po mnenju SDE Slovenije ekonomski nesmisel brez primere ter rezultat ideološke slepote, razvojne brezciljnosti, lobiranja tujih ekonomskih interesov in domače koruptivnosti. Zato je po njegovih besedah   pomembno, da se Slovenci zavedamo pomena ohranitve ene ključnih dobrin v slovenskih rokah.  

V ta namen SDE Slovenije predlaga: 100 odstotno državno lastništvo; da se zamenja slabo vodstvo in ne lastnika; da se postavijo strokovni nadzorni sveti. Energetska podjetja namreč potrebujejo strokovno, tržno usmerjeno vodstvo, ki bo zagotavljalo rast v panogi, trajnostni razvoj družb, zanesljivo in kakovostno oskrbo in varnost za zaposlene. Potrebno pa je izdelati tudi ustrezno nacionalno energetsko strategijo.  

Energetika naj ostane v rokah države!  

Kot so na dosedanjih okroglih mizah v Mariboru in Krškem skupno opozorili tako predstavniki SDE kot tudi podjetniki in stroka, prodaja energetike ni pametna odločitev. Danes države ne prodajajo več energetike. Tisti, ki so to storili v minulem obdobju, sedaj napako »drago popravljajo« s ponovno nacionalizacijo, in sicer Anglija, Nemčija, Madžarska, Španija, Italija in še nekatere države. Zato so razpravljavci izrazili enotno prepričanje o nujnosti ohranitve energetike v rokah države.  

Na okroglih mizah so tudi poudarili, da Evropska unija elektro podjetja spet postopno podržavlja, Slovenija pa bi jih prodajala. Zakaj? SDE Slovenije meni, da bi bilo slabo, če bi se učili na lastnih napakah, saj bi jih predrago plačali. Da prodaja energetike ni smiselna, je opozoril tudi Steve Thomas, profesor za energetsko politiko in raziskave iz Anglije. Kot je med drugim poudaril, je privatizacija energetike enosmerna ulica, iz katere ni vrnitve nazaj.     

Miro Jakomin