Energetika

SDE ureditvi GJS DO oporeka, SODO jo zagovarja

SDE Slovenije je prepričan, da SODO izsiljuje lastnike omrežja za uporabo njihovega lastnega omrežja, sistemski operater DO pa opozarja, da to nikakor ne drži in navaja svoje stališče.
SDE ureditvi GJS DO oporeka, SODO jo zagovarja

Po prepričanju vodstva Sindikata delavcev energetike Slovenije, na čelu katerega je predsednik Branko Sevčnikar, naj bi SODO zavrnil račune in potencialno ogrožal likvidnost elektro distribucijskih podjetij; tako naj bi birokrati ogrožali delovna mesta v distribuciji.  

»Po ureditvi, ki velja v Republiki Sloveniji, ima Sistemski operater distribucijskega omrežja (SODO) koncesijo za izvajanje te gospodarske javne službe, hkrati pa nima lastnega distribucijskega omrežja, zato ga najema od elektro distribucijskih podjetij. Le-ta mesečno izstavijo račune za najem omrežij, ki jih je določila Agencija RS za energijo. V zadnjih mesecih je SODO stopnjeval pritisk na elektrodistribucijska podjetja in zahteval, da račune znižajo za 1.650.000 evrov na leto za domnevne dodatne stroške delovanja SODO, ki pa jim jih Agencija RS za energijo ne prizna,« zatrjuje SDE Slovenije.  

Nadalje energetski sindikat pojasnjuje, da so elektrodistribucijska podjetja in SODO zadnjih nekaj  mesecev  spor reševali tako, da je SODO poravnaval vsaj del računa za uporabo električnih omrežij, zadnje račune pa je zavrnil v celoti. Ker naj bi šlo za precejšnje zneske, bi po mnenju SDE Slovenije zavrnitev računov ogrozila likvidnost elektrodistribucijskih podjetij ter ogrozila plačilo plač zaposlenim in sprotno poravnavanje drugih terjatev kupcev. Poudarjajo, da je takšna ureditev nesmiselna, tako rekoč edinstvena v EU na področju distribucije elektro energije.  

SDE: Vlada RS se ne more izogniti odgovornosti  

»Ureditev, ki jo imamo v  Sloveniji je nesmotrna in škodljiva, je pa rešitev te anomalije v celoti v pristojnosti Vlade RS. Stanje, ko imamo sistemskega operaterja s koncesijo brez distribucijskega omrežja, ki ga mora najemati od elektrodistribucijskih podjetij, pomeni podvajanje funkcij in popolnoma nepotreben dodaten strošek za uporabnike. SODO, ki se je v vseh letih obstoja pokazal kot povsem nepotreben birokratski vmesni člen v elektrodistibuciji, s svojo drago upravljalsko strukturo, brez dodane vrednosti za uporabnike, prinaša uporabnikom samo višje mesečne položnice. Gre torej v celoti za sistemski problem in Vlada RS se niti slučajno ne more izogniti svoji odgovornosti. Tudi zaradi navedenih primerov je sindikat ob napovedi stavke zapisal prvo in najpomembnejšo stavkovno zahtevo: potrebna je strateška ureditev tako elektrodistribucije kot celotne slovenske energetike,« opozarja SDE Slovenije.   

SODO: Ureditev GJS DO skladna z energetskim zakononom  

Za mnenje glede omenjenih trditev SDE Slovenije smo se obrnili na vodstvo družbe SODO. Kot so nam sporočili, so v družbi začudeni nad navedbami SDE. Družba SODO izvaja naloge, ki so ji naložene po energetskem zakonu in podeljene s koncesijo za opravljanje dejavnosti distribucijskega operaterja električne energije. Ureditev izvajanja GJS DO je urejena skladno z energetskim zakonom in evropsko zakonodajo in jo je treba kot takšno tudi spoštovati. Družba SODO med drugim izvaja tudi nalogo nadzora nad porabo omrežnine, ki ima značaj javne dajatve, pri pogodbenih izvajalcih nalog, elektrodistribucijskih podjetjih, so zapisali v njihovem odgovoru.  

»Glede na navedbe o potencialnem ogrožanju likvidnosti distribucijskih podjetij, je potrebno poudariti, da te bojazni ni, saj družba SODO tekoče poravnava svoje obveznosti. Zavrača pa samo tiste račune, ki so v neskladju z zakonodajo in v neskladju z dogovorom, ki je bil sklenjen z vsemi elektrodistribucijskimi podjetji in družbo SODO o zaračunavanju storitev in najema za elektroenergetsko infrastrukturo do sklenitve aneksa k pogodbi. Za zavrnjene račune je družba SODO pozvala vsa elektrodistribucijska podjetja, da jih ponovno izstavijo v skladu s predpisi, katerih rok plačila je 21. april 2016,« pojasnjuje družba SODO.  

Nihče v elektrodistribucijskih podjetjih ni ogrožen  

Ob tem so v družbi SODO za razjasnitev finančnih dejstev podali konkretne številke, iz katerih po njihovih besedah izhaja, da nihče v elektrodistribucijski podjetjih ni ogrožen. Elektrodistribucijska podjetja bodo skupaj po predlogu družbe SODO za izvajanje nalog po pogodbah v letu 2016 prejele več prihodkov na področju storitev kot v letu 2015, in ta vrednost je 5,3 milijonov evrov. Po predlogu družbe SODO, bo ta družba v letu 2016 imela znižanje prihodkov za slab milijon evrov v primerjavi z letom 2015, kar v odstotkih pomeni za družbo SODO kar za 15-odstotno znižanje prihodkov.