Energetika

SDE zahteva sestanek s predsednico vlade!

SDE Slovenije zaradi zaostrenih razmer v slovenski energetiki (TET, RTH) poziva predstavnike Vlade RS k socialnemu dialogu. 
SDE zahteva sestanek s predsednico vlade!

Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (krajše SDE) je na včerajšnji tiskovni konferenci v Ljubljani izrazil veliko nezadovoljstvo zaradi odlašanja z nujnim reševanjem zaostrenih razmer na področju ekonomske in socialne varnosti zaposlenih v Rudniku Trbovlje-Hrastnik, Termoelektrarni Trbovlje in elektrodistribuciji.  

Kot so poudarili predsednik SDE Slovenije Branko Sevčnikar, predsednik sindikata TET Aleš Žagar, predsednik sindikata RTH Anton Lisec, ter podpredsednik konference sindikata dejavnosti distribucije in prodaje električne energije Valter Vodopivec, so v sindikatu siti neuresničenih obljub. Zato zahtevajo nujen sestanek s predsednico vlade Alenko Bratušek, ministrom za infrastrukturo in prostor Samom Omerzelom in predsednikom uprave Soda Tomažem Kuntaričem, in sicer do 14. marca.  

Če ne bo volje za dialog, bo sledila stavka 

Predsednik SDE Slovenije Branko Sevčnikar je poudaril, da želijo ugotoviti, v katero smer pluje ladja ter se seznaniti s časovnimi načrti in rešitvami glede usode rudarjev v Rudniku Trbovlje-Hrastnik, glede perspektive v Termoelektrarni Trbovlje ter glede problematike vzdrževanja elektrodistribucijskih podjetij in drugih težav v slovenski energetiki. SDE Slovenije pa se s tem ne želi samo seznaniti, ampak se s predstavniki vlade tudi dogovoriti o konkretnih rešitvah. Če Vlada RS ne bo prisluhnila njihovim pobudam in zahtevam, bo SDE Slovenije po preteku omenjenega roka organiziral splošno stavko delavcev v slovenski energetiki.  

Kot je opozoril podpredsednik konference sindikata dejavnosti distribucije in prodaje električne energije Valter Vodopivec, glede združevanja na področju elektrodistribucije ni bilo narejene nobene študije ali analize. Kot kaže dogajanje, to lahko vodi v končno odprodajo, privatizacijo in pobiranje provizij. Če bi prišlo do združevanja distribucij, bi to po njegovem mnenju pomenilo napad na delovna mesta.  

Predsednik sindikata TET Aleš Žagar je opozoril, da v Termoelektrarni Trbovlje za leto 2014 ni sprejetega osnutka poslovnega načrta, obratovanje za to leto pa je brez statusa. Kot je še poudaril, po nekih napovedih HSE prehajajo v hladno rezervo do 15. avgusta 2014, kar pomeni možnost, da ne bodo nikoli več zagnali elektrarne, ali da zaposleni čakajo na delo doma.  

Anton Lisec, predsednik sindikata RTH, pa je med drugim poudaril, da v Rudniku Trbovlje-Hrastnik z vidika zaposlenih niso zaznali nekih konkretnih premikov, da stvari zgolj potekajo, in da trenutno ne vidijo rešitev na kratki rok. (mj)