Vlada se je na včerajšnji seji seznanila s poročilom Slovenskega državnega holdinga (SDH) o izvajanju ukrepov prestrukturiranja v skupini HSE in naložila SDH, naj pripravi dodatno analizo učinkov ukrepov prestrukturiranja. Ti naj bi vključevali tudi možnost vertikalnega povezovanje proizvajalcev in prodajalcev električne energije.
Kot je znano, je vlada na seji 7. januarja letos obravnavala predlog družb HSE in TEŠ o ponovni uvedbi prednostnega dispečiranja za elektriko iz domačega primarnega vira, kar bi lahko izkoristili za premog iz Premogovnika Velenje. S tem naj bi namreč olajšali finančni položaj skupine HSE in zagotovili dolgoročno finančno vzdržnost skupine HSE in s tem zmanjšali možnost unovčitve državnega poroštva za 440 milijonov evrov posojila za TEŠ 6.
Vlada je takrat predlog zavrnila kot neutemeljen, SDH pa naložila naj prouči zadostnost in uspešnost izvajanja ukrepov predvidenih v načrtih finančnega in poslovnega prestrukturiranja družb Skupine HSE, še posebej pa družbe TEŠ in Skupine Premogovnika Velenje in presodi, ali je zagotovljena dolgoročna finančna vzdržnost skupine HSE in so znižana tveganja za unovčenje državnega poroštva, tako da bo vladi jasno, da je uvedba prednostnega dispečiranja res zadnji možni ukrep, s katerim se še lahko zagotovi obratovanje TEŠ 6, ki bo omogočilo izpolnjevanje obveznosti do kreditodajalcev.