Obnovljivi viri

Sekretariat Energetske skupnosti izdal nove smernice za pospešitev projektov OVE v državah pogodbenicah

Smernice so prilagojene značilnostim držav pogodbenic Energetske skupnosti, njihov cilj pa je poenostaviti upravne postopke uvajanja projektov ob spoštovanju strogih okoljskih standardov.

Sekretariat Energetske skupnosti izdal nove smernice za pospešitev projektov OVE v državah pogodbenicah

Sekretariat Energetske skupnosti je objavil svoje nove politične smernice o izdajanju dovoljenj in načrtovanju energetskih projektov. Objava je časovno sovpadla z Evropskim tednom trajnostne energije in poudarja zavezanost Energetske skupnosti praksam trajnostne energije. Smernice so oblikovane za pospešitev uvajanja projektov obnovljive energije v državah pogodbenicah Energetske skupnosti in so prilagojene značilnostim držav pogodbenic Energetske skupnosti, njihov cilj pa je poenostaviti upravne postopke uvajanja projektov ob spoštovanju strogih okoljskih standardov. Smernice vsebujejo splošna priporočila za poenostavitev in skrajšanje projektov OVE v državah pogodbenicah, torej potrebo po hitrih odobritvah projektov ob vključevanju okoljskih zaščitnih ukrepov. Nadalje smernice izpostavljajo potrebo po boljši koordinaciji, kar pomeni spodbujanje sodelovanja med institucijami s storitvami na enem mestu in z digitalizacijo. Podajajo priporočila za izboljšanje prostorskega načrtovanja oziroma optimizacijo lokacije projektov OVE za zmanjšanje konfliktov in povečanje učinkovitosti. Poudarjajo velik pomen vključevanja javnosti. Zagotavljanje vključevanje zainteresirane javnosti je del postopka načrtovanja in izdajanja dovoljenj, s čimer se poveča sprejemanje in podpora javnosti, vključno s čezmejnimi posvetovanji. Ne nazadnje pa smernice zajemajo tudi priporočila o priključitvah za projekte OVE v omrežja.

Te smernice služijo kot pomembno orodje za države pogodbenice Energetske skupnosti, saj jih opremljajo s potrebnimi sredstvi za doseganje ciljev OVE in zagotavljajo skladnost s pravnim redom Energetske skupnosti o okolju in obnovljivi energiji v svojih nacionalnih okvirih. Slonijo na temeljitih ocenah in izkoriščajo bogate dosedanje izkušnje Sekretariata pri podpori držav pogodbenic pri okoljskih pobudah in pobudah glede obnovljive energije.

Polona Bahun
O avtorju