Vlada je podprla predlog evropske uredbe o vključitvi emisij toplogrednih plinov in odvzemov zaradi rabe zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstva (LULUCF) v okvir podnebno-energetske politike do leta 2030.
Z njim bo kmetijski in gozdarski sektor prispeval k uresničevanju ciljev podnebno-energetske politike EU do leta 2030 in k razvoju skupnih rešitev in spodbujanju globalnega ukrepanja v boju proti podnebnim spremembam.
S predlogom se spreminja tudi uredba o mehanizmu za spremljanje emisij toplogrednih plinov in poročanje o njih ter za sporočanje drugih informacij v zvezi s podnebnimi spremembami z namenom, da se zagotovi izpolnitev zaveze EU za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za obdobje od leta 2020 do leta 2030.
Sektor LULUCF ima tako na področju gozdarstva in kmetijstva potencial, da prispeva k blažitvi podnebnih sprememb in sicer zlasti z zmanjševanjem emisij ter vzdrževanjem in povečevanjem ponorov in zalog ogljika. Slovenija meni, da je za učinkovitost ukrepov LULUCF, katerih cilj je predvsem povečanje sekvestracije ogljika, bistvena dolgoročna stabilnost in prilagodljivost skladišč ogljika. Zato Slovenija pozdravlja odločitev, da bo izbira ukrepov za doseganje različnih ciljev, povezanih s sektorjem LULUCF, prepuščena državam članicam, saj bo na ta način spoštovano tudi načelo subsidiarnosti.
Slovenija že nekaj časa poudarja, da je treba upoštevati dejstvo, da je stroškovno učinkovit blažilni potencial kmetijstva manjši kot v drugih sektorjih, medtem ko sektor LULUCF nudi neizkoriščen blažilni potencial. Slovenija zagovarja stališče, da je nujno treba upoštevati dejstvo, da ima kmetijstvo v Sloveniji zaradi geografske raznolikosti in zaradi reliefne strukture omejene možnosti za kmetovanje nižji potencial za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov kot drugi sektorji in da je treba upoštevati, da je prioriteta v kmetijstvu še vedno pridelava hrane oziroma zadostna oskrba s hrano. Zmanjševanje emisij toplogrednih plinov pa ne sme imeti za posledico padec v proizvodnji hrane.