Energetika

Sestanek jedrskih strokovnjakov

Pogovora je potekal o sistemu pooblaščenih izvedencev za jedrsko varnost v povezavi s spremembo pravilnika, ki je bil v javni razpravi.
Sestanek jedrskih strokovnjakov

Direktor Uprave RS za jedrsko varnost (URSJV) dr. Andrej Stritar se je z dvema sodelavcema odzval vabilu in se 2. februarja 2016 udeležil sestanka na Reaktorskem infrastrukturnem centru Instituta "Jožef Stefan" (IJS) o pooblaščenih izvedencih za jedrsko varnost in financiranju slovenskih raziskav na področju jedrske varnosti. Pogovarjali so se s prof. dr. Leonom Cizljem, doc. dr. Lukom Snojem in dr. Mitjo Uršičem.  Vodilna tema pogovora je bil sistem pooblaščenih izvedencev za jedrsko varnost v povezavi s spremembo pravilnika o pooblaščenih izvedencih (JV3), ki je bil pred kratkim v javni razpravi.

Predstavniki IJS so poudarili svojo strokovnost na področju jedrske varnosti. Izrazili so skrb, da zaradi zahteve po izbiri najugodnejšega ponudnika pri javnem naročanju uslug pooblaščenih izvedencev lahko pride do slabih strokovnih mnenj in s tem neoptimalnih odločitev.

 

Predstavniki URSJV so pojasnili, da je treba spoštovati z zakonodajo predpisan in veljaven sistem pooblaščenih izvedencev, pa čeprav ta morda ni idealen. Upravljavci jedrskih objektov v Sloveniji so zavezanci po zakonu o javnem naročanju in zato pač morajo slediti načelu izbire najugodnejšega kakovostnega ponudnika. Strokovno mnenje pooblaščenega izvedenca pa URSJV po lastni presoji upošteva pri odločanju o konkretni zadevi, vendar ima v primeru dvomov vedno možnost naročiti še dodatno, ločeno mnenje v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku v okviru dokaznega postopka z izvedenci.

Sogovorniki so se dotaknili tudi dolgoročnega financiranja jedrske stroke v državi. Vsi so se strinjali, da potrebujemo strategijo, ki bo podala izhodišča za dolgoročno usmeritev razvoja stroke. Predstavniki URSJV so predstavili idejo o pripravi skupne raziskovalno-razvojne strategije za področje jedrske varnosti, ki bi bila temelj za skupno usklajevanje raziskovalnih in razvojnih projektov med izvajalci in vsemi financerji. Predstavniki IJS so vztrajali, da je treba popolnoma ločiti raziskovalno strategijo od razvojne strategije za potrebe vzdrževanja znanj, potrebnih za pooblaščene izvedence. (vh)

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.