Energetika

Šesti blok TEŠ lani obratoval z visoko razpoložljivostjo

V Šoštanju tudi za letos napovedujejo rekordno proizvodnjo, saj bo blok 4 zamenjal zmogljivejši in okolju prijaznejši blok 5.
Šesti blok TEŠ lani obratoval z visoko razpoložljivostjo

V termoelektrarni Šoštanj so danes predstavili nekaj ključnih podatkov o poslovanju v minulem letu, pri čemer prvi mož mag. Arman Koritnik ni skrival zadovoljstva z dosežki novega bloka in zaposlenih. Med drugim je tako izpostavil, da je delež TEŠ v celotni proizvodnji električne energije v Sloveniji lani znašal 36 odstotkov, v skupni proizvodnji skupine HSE pa je bil celo 54-odstoten. Ugodni so tudi kazalci o razpoložljivosti bloka 6, pri čemer je bila ta povsem primerljiva z drugimi podobnimi evropskimi elektrarnami ali konkretneje 83,8–odstotna, razpoložljivost obratovanja glede na prvotni plan pa celo 96-odstotna, kar je celo nekoliko nad povprečjem v EU.

Kot je še povedal mag. Koritnik, je obratovanje in poslovanje Termoelektrarne Šoštanj v letu 2017 zaznamovalo več dejavnikov in dogodkov, pri čemer velja izpostaviti predvsem slabe hidrološke razmere - v Sloveniji in regiji nasploh - ki so predvsem v zimskih in poletnih mesecih terjale večjo razpoložljivost delujočih blokov na lokaciji TEŠ. Tako sta bloka 4 in 6 lani obratovala približno 4.500 oziroma 7.400 ur in skupaj proizvedla 3.967 GWh električne energije (od tega 3.132 GWh blok 6), kar drugače rečeno pomeni, da je bil načrtovani obseg proizvodnje električne energije v bloku 6 izpolnjen skoraj v celoti. Poleg tega so v TEŠ proizvedli tudi 357 GWh toplotne energije, kar je bilo celo za 8 odstotkov nad prvotnim načrtom. S temi podatki se blok 6 postavlja ob bok primerljivim evropskim termoelektrarnam, določeni kazalci pa povprečja celo presegajo, pri čemer ne gre ob enaki proizvodnji električne energije kot s starimi bloki zanemariti tudi nekajkratno zmanjšanje emisij in prašnih delcev in porabe premoga. Ali konkretneje, količine praktično vseh izpustov so se od začetka delovanja bloka 6 v primerjavi s trenutno delujočim blokom 4 zmanjšale pri CO2 za približno 30 odstotkov, pri NOx, SOx in prašnih delcih pa za približno 65 odstotkov.

Maja šesti blok v reden remont, jeseni pa naj bi blok 4 zamenjal blok 5

Čeprav se po pisanjih v medijih zdi, da obratovanje bloka 6 spremljajo nenehne okvare, so dejstva drugačna. Tako je blok 6 v minulem letu beležil zgolj dve okvari, trinajstkrat pa je bil ustavljen zaradi izpada oziroma nege, pri čemer je izkazal tudi omenjeno visoko razpoložljivost. Kot je pojasnil tehnični direktor mag. Branko Debeljak, so vsa letošnja popravila minila brez težav in v okviru garancijskih rokov, pri čemer je bil v okviru zadnjega garancijskega popravila s strani družbe General Electric, ki je bilo ob zadnji načrtni zaustavitvi izvedeno med božično-novoletnimi prazniki, zamenjan del vstopnega kolektorja. Slednjega bodo, kljub temu, da je bil uspešno saniran, v celoti zamenjali med prvim rednim remontom, ki je načrtovan letos v spomladansko poletnih mesecih. Takrat bodo opravili tudi druga garancijska popravila ter redna vzdrževalna dela. Do septembra naj bi bila predvidoma končana tudi revitalizacija bloka 5, po njegovi sinhronizaciji z omrežjem pa naj bi dokončno ustavili blok 4, ki ima sicer dovoljenje za omejeno obratovanje še do leta 2023. Revitalizacija bloka 5, ki se je začela že minulo leto, naj bi drugače stala 10,7 milijona evrov, a bo po posodobitvi pripravljen za proizvodnjo usklajeno z vsemi mednarodnimi okoljskimi  standardi.

Brane Janjič
O avtorju