Energetika

Seznanjanje z novostmi pred uporabo nove zakonodaje

Glede nove zakonodaje s področja urejanja prostora in graditve, ki se bo začela uporabljati s 1. junijem, je doslej potekala že vrsta posvetov.
Seznanjanje z novostmi pred uporabo nove zakonodaje

Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je v sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo na posvetih predstavilo številne novosti in rešitve, ki jih prinašajo novi Zakon o urejanju prostora (ZUreP-2), Gradbeni zakon (GZ) in Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti (ZAID).  

Kot pojasnjuje Ministrstvo za okolje in prostor, je bilo izvedenih osem posvetov za ključne deležnike v postopkih priprave prostorskih aktov in izdaje gradbenih dovoljenj. Posveti za investitorje in pobudnike, mnenje dajalce, nosilce urejanja prostora ter za sodelavce in organe v sestavi MOP so bili izvedeni v Ljubljani. Obiskalo jih je približno 500 slušateljev. 

Posebej je bilo za predstavnike občin in upravnih enot organiziranih tudi osem regijskih posvetov (v Sežani, Ljubljani, Zagorju, Novem mestu, Mariboru, v Velenju, na Jesenicah in v Murski Soboti), ki jih je skupaj obiskalo približno 1.000 slušateljev. Na te posvete so bili povabljeni člani Zbornice za arhitekturo in prostor in Inženirske zbornice Slovenije. 

Kot poudarjajo na Ministrstvu za okolje in prostor, so predstavitve vzbudile veliko zanimanja in bodo skupaj z aktivnimi razpravami udeležencev ter podporo MOP zagotovo prispevale k lažji implementaciji zakonodaje po 1. juniju 2018 in k vzpostavljanju reda v prostoru, kar je ključni cilj novih predpisov. 

Uveden tudi mehanizem za usklajevanje javnih interesov 

Kaj prinaša nova zakonodaja z omenjenega področja? Po mnenju pripravljalcev racionalnejše in krajše postopke, lažje usklajevanje različnih interesov, večjo pravno varnost vlagateljev in bolj učinkovit nadzor. 

Posebej omenimo novi Zakon o urejanju prostora, ki prinaša mehanizem za usklajevanje pogosto nasprotnih javnih interesov v prostoru. V primerih, ko nastane kolizija javnih interesov in na strokovni ravni ni možno doseči usklajene rešitve, bo mnenje podajala novoustanovljena vladna komisija za prostorski razvoj, ki se bo posvetovala s prav tako novoustanovljenim prostorskim svetom kot posvetovalnim organom okoljskega ministrstva. Sicer pa Zakon o urejanju prostora prinaša še vrsto drugih pomembnih novosti; prav tako jih prinašata tudi Gradbeni zakon in Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti.