V Ankaranu je konec marca potekal že 7. kongres Sindikata dejavnosti energetike, ki je bil letos tudi volilen, saj dosedanjemu predsedniku Branku Sevčnikarju konec aprila poteče mandat. Udeležence kongresa je na začetku pozdravila tudi predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič, ki je dejala, da je SDE eden ključnih članov zveze in poudarila nujnost večanja moči sindikata, saj se delodajalci in vlade pogosto upirajo spremembam, ki bi koristile delavcem. Sindikati se morajo zato skupaj boriti za večjo moč in vpliv, da bi lahko uveljavljali svoje interese in zagotavljali boljše delovne pogoje vsem zaposlenim. Minula kriza je znova pokazala, je dejala Jerkičeva, kako pomembna je za delovanje družbe oskrba z energijo in dodala, da bi bil položaj zaposlenih v energetiki brez aktivnega dela SDE zagotovo slabši, pri čemer je pomembno, da tudi vnaprej sindikati združijo moči in si medsebojno pomagajo. Kongresa so se sicer kot gostje udeležili tudi predstavniki energetskih sindikatov iz jugovzhodnih evropskih držav (BiH, Hrvaške, Srbije in Turčije) ter evropskega združenja sindikatov javnega sektorja EPSU.
Delegati so na kongresu poleg novega predsednika SDE Slovenije, volili še člane Nadzornega odbora in člane Statutarne komisije, člani posameznih koordinacij pa so izvolili tudi nove predsednike in podpredsednike koordinacij. Za novega predsednika SDE je bil izvoljen Mitja Fabjan iz Elektra Ljubljana, ki je dolgoletni član glavnega izvršnega odbora Sindikata podjetja Elektro Ljubljana in v okviru SDE Slovenije že več mandatov odgovoren za mednarodno sodelovanje, zadnji mandat pa tudi uspešno vodi Koordinacijo distribucije in prodaje električne energije. Je prepoznaven in uspešen tudi v mednarodnem okolju, kot zastopnik sindikalne centrale javnega sektorja EPSU in je stalni član Odbora za socialni dialog energetskega sektorja pri evropski komisiji. Zadnja dva mandata pa v vlogi generalnega sekretarja vodi tudi mrežo energetskih sindikatov JV Evrope.
Delegati so sicer, poleg volitev, na kongresu obravnavali tudi poročilo o delu sindikata v minulem petletnem obdobju ter programske usmeritve delovanja sindikata v obdobju do leta 2028, ki bo za energetsko panogo še posebej zahtevno. Kot je bilo izpostavljeno, bo zato še naprej ena od ključnih nalog zagotavljanje ekonomsko socialne varnosti zaposlenih v panogi, pri čemer bo še posebna pozornost namenjena spremembam na področju energetike, povezanim z zelenim prehodom, saj načrtovani prehod od fosilnih goriv k obnovljivim virom energije s seboj prinaša velike posledice za celoten energetski sektor in delovna mesta, povezana z njim.
V slavnostnem delu kongresa so najzaslužnejšim članicam in članom podelili tudi posebna priznanja za dolgoletno in prizadevno delo v sindikatu, pri čemer sta priznanji SDE prejeli Katja Sotošek iz NEK in Dušanka Petrovič iz Elektra Ljubljana, zlati znak pa Zdenka Pergar iz Informatike, Ivo Pufič iz Plinarne Maribor in predsednik SDE Branko Sevčnikar, ki konec aprila zaključuje dolgoletno uspešno delo v vrstah SDE.